‘अदालतप्रतिको जनआस्था कमजोर पार्ने गतिविधिमा नलाग्नुस्’

काठमाण्डौ – नेपाल बार एसोसिएसनले अदालतप्रतिको जनआस्था कमजोर पार्ने किसिमका गतिविधिमा नलाग्न आग्रह गरेको छ । बारका महासचिव अधिवक्ता लीलामणि पौडेलले जारी गर्नुभएको विज्ञप्तिमार्फत अदालतप्रतिको जनआस्था कमजोर नपार्न बारले आग्रह गरेको हो ।

विज्ञप्तिमा भनिएको छ, ‘अदालत सधैँ जनआस्थामा टिकेको हुन्छ, नागरिकको अदालतप्रतिको आस्था टुट्न गएमा मौलिक हकको प्रचलन दुरुत्साहन हुने त छँदैछ, साथै लोकतान्त्रिक शासन व्यवस्थाप्रति नै अनास्था फैलिने र अन्ततः कानुनविहीनता र मत्स्य न्यायको स्थिति सिर्जना हुन जान्छ ।’ न्यायपालिकाले स्वतन्त्रता, सक्षमता, निष्पक्षता तथा न्यायिक सद्विवेकका आधारमा कानुनबमोजिम न्याय सम्पादन गर्नुपर्नेमा कुनै विवाद हुन नसक्ने विज्ञप्तिमा उल्लेख  छ ।

‘बारको साउन १६ गते बसेको बैठकले देशभरका अदालतबाट विकृति, विसगङ्तिजन्य आदेश तथा फैसला कुनै भएको भन्ने पाइएमा यो विषयमा अध्ययन गरी सम्बन्धित निकायमा आवश्यक कार्यार्थ लेखी पठाउने निर्णय भएको छ’, विज्ञप्तिमा भनिएको छ । 

    Tags: