Trending
खेल धनकुटामा जिल्लास्तरीय अन्डर १५ बुद्धिचाल प्रतियोगिता शुरु समाज कहाँ हरायो पशुपतिमा आरति गर्दा उठेको दान, दक्षिणा ? समाज बाढीले रेलेखोला जलविद्युत् आयोजनाको इन्टेक पुर्‍यो, बाँधमा क्षति आर्थिक कोशी प्रदेशको बेरुजु १ अर्ब ३१ करोड ७६ लाख १० हजार समाज बैतडीमा जिप दुर्घटना एकको मृत्यु, आठजना घाइते राजनीति बजेटबाट नयाँ चरणको आर्थिक सुधारको प्रयास थालेका छौँ : अर्थमन्त्री खेल बढ्यो खेलकुदमा बजेट : क्रिकेट मैदानलाई महत्त्व दिँदा दशरथ रंगशालाबारे मौन समाज प्राचीन पर्खाल र इनारका संरचना भेटिएको खयरडाँडामा पुनः उत्खनन राजनीति वामदेवका केन्द्रीय सदस्य ढकाललाई उपेन्द्रले भित्र्याए राजनीति एमालेको राष्ट्रिय महिला भेला आजदेखि, पूर्वराष्ट्रपति भण्डारी प्रमुख अतिथि

कपिलवस्तुमा निकालिओ गाईजात्रा

कपिलवस्तु ३१ साउन
वुद्धभुमी नगरपालिका २ गोरुसिंगे वजारमा गाईजात्रा निकालिएको हो । बुद्धभुमीमा गत वर्षवाट गाईजात्रा निकाल्न सुरु भएको थियो ।

बुद्धभुमी २ स्व. थम्मन वहादुर श्रेष्ठ र स्व. रमेश कमार श्रेष्ठको सम्झनामा गाई जात्रा निकालिएको हो ।हामीले परम्परागत नेवारी संस्कती जगेर्ना गर्नका लागी गाईजात्रा निकालेका हौ । कुनै घरमा मानिसको मृत्यु भएमा गाईजात्रा निकाल्नु पर्ने हुन्छ ।

यही परम्परा अनुसार गाईजात्रा निकाल्न सुरु भएको नेवारी समुदायका सामाजिक अभियन्ता निल कुमार श्रेष्ठले वताउनु भयो । पछिल्लो समयमा कपिलवस्तुको बुद्धभुमी नगरपालिका रहेका नेवार समुदाय संस्कृती संरक्षणका लागी सकृय भएको पाईएको छ ।

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP