Trending
राजनीति अपहरणको आरोपमा पाँच जना पक्राउ राजनीति मनमोहन अधिकारी अविचलित कम्युनिष्ट आन्दोलनको पर्याय : ईश्वर पोखरेल राजनीति दलमा आबद्ध शिक्षकलाई कारवाही गर्न शिक्षामन्त्रीले मागिन् निर्वाचन आयोगसँग विवरण राजनीति कर्णालीका मुख्यमन्त्री कँडेलले आज विश्वासको मत लिँदै राजनीति मनमोहन अधिकारीको २५औँ स्मृति दिवस आज समाज बाँकेका किसान चैते धानप्रति आकर्षित समाज ट्र्याक्टरबाट खसेर एकजनाको मृत्यु समाज वनमा लागेको डढेलो गाउँ फैलिँदा १३ घर खरानी अन्तर्राष्ट्रिय पत्नीलाई मुद्दा परेपछि स्पेनका प्रधानमन्त्रीले स्थगन गरे सार्वजनिक जिम्मेवारी राजनीति अहिलेको स्वतन्त्रता र अधिकार कसैको निगाहबाट प्राप्त हैन : पूर्वराष्ट्रपति भण्डारी

अर्घाखाँचीको पाणिनी गाउँपालिका वडा नं १ पणेना(सिम्ले)मा २ करोड को सुन्तला उत्पादन

माधव पौडेल 
पुस ३ अर्घाखाँची
अर्घाखाँची जिल्लाको पूर्वी पाणिनी गाउँपालिका वडा नं १ पणेना सिम्ले का सुन्तला कृषकहरुक यतिखेर सुन्तला बिक्रीमा व्यस्त भएका छन् । जिल्लाकै सुन्तला पकेट क्षेत्र भनेर चिनिने एउटा सानो गाउँ का मानिसहरूको मुख्य पेशा तथा आयआर्जन को स्रोत भनेकै सुन्तला खेती बनेको छ ।

अहिले पोहोर सालको तुलनामा गाउमा सुन्तला अलि कम भएता पनि पोहोरभन्दा मूल्य बढी भएकाले थोरै सुन्तलाको पनि धेरै मूल्य पर्ने कृषक बताउँछन् । कृषक टीकाराम पौडेलले अहिले आफूले सुन्तला १३० क्विन्टल बेच्ने जसबाट हुने रकम ९ लाख हुने बताउँछन् ।

उनले आफ्नो पेशासँग सन्तुष्ट रहेको पनि बताए । त्यस्तै गाउँका अर्का किसान मोहन पौडेल ले पनि अहिले ७-८ लाख को सुन्तला बेच्ने बताए । यस गाउँका धेरै जसो कृषकले १ लाख देखि १२ लाखसम्म को सुन्तला बिक्री गर्ने गर्दछन् ।

आर्थिक हिसाबले पनि यस गाउँ सम्पन्नशाली देखिन्छन् । अबको ५-७ वर्ष पछि यसै गाउँमा मात्र ५-६ करोड को सुन्तला उत्पादन हुने कृषक बताउँछन् । पछिल्लो समयमा विदेश पलायन भइरहेका युवाहरुले आफ्नो गाउँठाउँमा जुन खेती उपयुक्त छ त्यही खेती लाई ठुलो रुपमा विस्तार गरी व्यवसायिक कृषि गरी मनग्य आम्दानी लिने कि ?

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP