कपिलवस्तुमा चैत्र २० गते बाट हात्तीपाईले औषधी खुवाईने

गुलाम अलीे
कपिलबस्तु ,
हात्ती पाईले रोग निवारणका लगि कपिलवस्तुमा चैत्र २० गते औषधी ख्वाईने भएको छ । कार्यक्रमबारे तौलिहवामा पत्रकार अन्तक्रिया गरि जिल्लाको कुल जनसंख्याको ८५ प्रतिशत औषधी खुवाउने लक्ष्य लिएको जनस्वास्थय कार्यालयका वरिष्ठ जनस्वास्थ्य अधिकृत हेमराम पान्डेयले बताएका छन् ।

चैत्र २० गते प्रत्येक वडा कार्यालयमा यो औषधी खुवाउने जनस्वास्थ्य अधिकृत पान्डेयले बताए । अहिले कपिलबस्तुमा बिरामीको दर १२।५ प्रतिशत रहेको छ । यसलाई १ प्रतिशत भन्दा कममा झार्ने लक्ष्यका साथ अभियान चलाईएको अधिकृत पान्डेलले बताए ।

यो रोगलाई नियन्त्रण गर्ने एउटा उपाय हो औषधी सेवन मात्र रहेकाले अभियान सफल बनाउन सबै लाग्नु पर्ने बताए । औषधीले शरीरमा हात्तीपाईलेको परजिबि मार्ने काम मात्रै गर्छ, त्यसैले सबैले यो औषधी सेवन गर्दा राम्रो हुन्छ । हात्ती पाईलले रोग लाग्यो भने चाडै निको हुदैन् । शरिरीक अवस्थार्न नराम्रो बनाउछ । त्यसैले आषधी सेवन गर्नु नै उत्तम रहेको उनले बताए ।

कपिलबस्तुमा १२ पटक सेवन गराउदा पनि सबैले नखएकाले प्रभावकारी नभएको अस्पतालका मेडिकल अधिकृत डा। गंगराम यादवले गुनासो गरे । हात्तीपाइले एक किसीमको सरुवा रोग हो । जुन लामखुट्टेबाट सार्छ ।
सम्पूर्ण व्यक्तिहरू लगातर ६ बर्षसम्म औषधी सेवन गरेर रोगका विरामी १ प्रतिशतभन्दा कममा झार्न नेपाल सरकारले २०२८ सम्म लक्ष्य लिएको मेडिकल अधिकृत यादवले बताए । अहिले सम्म दुईवटा यो औषधी हामी खुवाएको रहेको बताए । तर कपिलबस्तुका तिनवटा स्थानीय तहमा महराजगज, बाणगंगा नगारपालिका र बिजयनगर गाउपालिका थप १ नयाँ औषधी थपिएको अधिकृत पान्डेले बताए । नेपालमा १२ वर्षदेखि वर्षेनी औषधी सेवन गराउदै आएको कपिलबस्तु जिल्ला मात्रै हो ।

    Tags:

1923 Shares