Trending
flash अजम्मरी सामुदायिक बनको पहिलो साधारण सभा सम्पन्न flash विपतमा वाल संरक्षणको विषयमा छलफल flash शिक्षक अभावमा तीन महिनादेखि विद्यालयमा पढाइ प्रभावित समाज पत्रकारहरुनै विधानविपरित राजनीतिक दलको नेतृत्वमा, कसले गर्ने कारवाही ? अपराध मुद्दा मिलाएर जेलमुक्त गराइदिन्छु भन्दै पैसा ठग्ने महिला पक्राउ राजनीति पार्टीलाई कहिल्यै फुट्न नदिने सङ्कल्पका साथ अध्यक्षमा उम्मेदवारी घाेषणा गर्दछु : कमल थापा राजनीति बद्री पाण्डेले कांग्रेस सहमहामन्त्रीमा उम्मेदवारी दिने समाज २४ घण्टामा २ सय ५९ जनामा काेराेना पुष्टि, २ सय ६४ जना निकाे समाज भीरबाट लडेर महिलाको मृत्यु राजनीति केपी ओलीले दर्ता गराए अध्यक्षमा उम्मेदवारी

४० माइक्रोनभन्दा कम मोटाइको प्लास्टिकमा प्रतिबन्ध

साउन ३१ । काठमाडौं उपत्यकामा ४० माइक्रोनभन्दा कम मोटाइको प्लास्टिक प्रतिबन्ध लगाउने प्रावधानलाई कार्यान्वयन गर्न सर्वोच्च अदालतले प्रधानमन्त्री तथा मन्त्रिपरिषद्को कार्यालयसमेतको नाममा अन्तरिम आदेश जारी गरेको छ ।

न्यायाधीश नहकुल सुवेदीको एकल इजलासले काठमाडौं उपत्यकामा ४० माइक्रोनभन्दा कम मोटाइको प्लास्टिक प्रतिबन्ध लगाउने प्रावधानलाई कार्यान्वयन गर्न प्रधानमन्त्री तथा मन्त्रिपरिषद्को कार्यालयसमेतलाई केही दिनअघि आदेश दिएको हो ।

सरकारले ४० माइक्रोनभन्दा कम मोटाइको प्लास्टिकलाई प्रतिबन्ध लगाउने प्रावधान जारी गरेको भए पनि त्यसलाई लागू नगरेको उल्लेख गर्दै सोबमोजिमको आदेश जारी गर्न माग गर्दै गत मंगलबार सर्वोच्चमा रिट निवेदन दायर गरिएको थियो ।

वातावरण कानुन समाज, नेपालको तर्फबाट अधिवक्ता पदमबहादुर श्रेष्ठद्वारा दायर गरिएको रिट निवेदनमा सरकारले ४० माइक्रोनभन्दा कम मोटाइको प्लास्टिक प्रतिबन्ध लगाउने प्रावधान ल्याएको भए पनि सो प्रावधान कार्यान्वयन नभएको उल्लेख गरिएको थियो । उक्त प्रावधान कार्यान्वयन गराउन उपयुक्त आदेश दिन रिट निवेदनमा माग गरिएको थियो ।

आर्थिक वर्ष २०७८/७९ को बजेट भाषणको बुँदा नम्बर १६० मा ४० माइक्रोनभन्दा पातलो प्लास्टिकको उत्पादन, आयात, बिक्री–वितरण र प्रयोगमा यही साउन १ गतेबाट पूर्ण प्रतिबन्ध लगाउने भनी प्रतिबद्धता व्यक्त गरिएको थियो । त्यस्तो प्रतिबद्धता कार्यान्वयन नभएको उल्लेख गर्दै रिट निवेदनमा त्यसलाई कार्यान्वयनमा ल्याउन उपयुक्त आदेश दिन सर्वोच्चसँग माग गरिएको थियो ।

सर्वोच्चले आर्थिक वर्ष २०७८/७९ को बजेट भाषणमा सरकारले ४० माइक्रोनभन्दा कम मोटाइ भएको प्लास्टिकको उत्पादन, आयात, बिक्री–वितरण र प्रयोगमा प्रतिबन्ध लगाउने उल्लेख गरेको भए पनि सोबमोजिम कार्यान्वयन नभएको उल्लेख गरेको छ । आजको नेपाल समाचारपत्र दैनिकमा विकास भट्टराईले खवर लेखेका छन् ।

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP