Trending
flash नेपालको तराई लगायत विश्वभरि मनाउने गरिन्छ करवा चौथ flash प्रदेश सरकारबाट विनियोजित सञ्चार बजेटको भ्रमपूर्ण समाचार प्रति बुद्ध दर्पणको ध्यानाकर्षण खेल टी-२० विश्वकप : बंगलादेशविरुद्ध श्रीलंकाको ५ विकेटको जित समाज दाङमा बस दुर्घटना हुँदा १ जनाको मृत्यु, २१ घाइते राजनीति प्रदेश १ प्रदेशसभा बैठक : कात्तिक १५ सम्म स्थगित, कांग्रेसमै भाँडभैलो flash विजयनगरमा आज ६० प्रतिशत बढिलाई भिटामिन ‘ए’ र जुकाको औषधि खुवाइयो समाज पाँच वर्षमा १ लाखभन्दा बढी सवारी दुर्घटना, १० हजारभन्दा बढीको मृत्यु समाज सर्वोच्चका १४ न्यायाधीशले पूर्ण बैठक बहिस्कार गर्ने राजनीति चार वर्षअघि हारेका थिए, फेरि मत गन्दा २ भोटले वडाध्यक्ष जिते flash टोल विकास संस्था व्यवस्थापन तथा नेतृत्व विकास सम्बन्धि क्षमता अभिवृद्धि तालिम सुरु

सुरक्षा मामलामा नयाँ पुस्तक

४ भदौ । नेपाली सुरक्षा रणनीति तथा राजनीतिक अस्थिरताबारे सेनाका पूर्व उपरथी पूर्णबहादुर सिलवालको कृति सार्वजनिक भएको छ । सोमबार अंग्रेजी भाषामा प्रकाशित योे कृति ‘नेपाल्स इनस्टाबिलिटी कोनन्ड्रम्स नेभिगेटिङ पोलिटिकल, मिलिटरी, इकोनोमिक एन्ड डिप्लोम्याटिक ल्यान्डस्केप नामको हो ।

सात अध्यायमा समेटिएको यस कृतिमा सिलवालले नेपालमा लामो समयदेखि अस्थिरताका कारण, नेपालको राजनीतिक, सेना, अर्थतन्त्र र कूटनीतिक क्षेत्रबारे विवेचना गरेका छन् । कृतिमा नेपाल राज्य स्थापनाको दर्शन र मूल्यमान्यता, आन्तरिक राजनीति र अस्थिरता, नागरिक–सेना सम्बन्ध, नेपालका विद्रोहीसँग लड्ने राज्यको रणनीति अनि विदेशी प्रभाव विषयमा विशेष रूपले वर्णन गरिएको लेखक सिलवालले बताए ।

विदेशी प्रभावअन्तर्गत छिमेकी देश भारत र चीनलगायत अमेरिका एवं बेलायतका राष्ट्रिय हित के/के थिए र यहाँ आफ्नो प्रभाव बढाउन ती चारै मुलुकले के र कस्ता रणनीति कार्यान्वयनमा ल्याएका थिए भन्नेलगायतका विषयमा एक सय १५ पृष्ठमा सविस्तार व्याख्या गरिएको छ । इन्स्टिच्युट फर नेशनल सेक्युरिटी स्टडिज नेपालले यो कृति प्रकाशन गरेको हो । यो पुस्तक बेचेर आएको रकम पुस्तक प्रकाशन गर्ने संस्थालाई नै दिइने कृतिकार सिलवालले बताए ।

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP