Trending
flash विजयनगरमा ३ माेटरसाइकल एक आपसमा ठाेक्किए, १ जनाकाे मृत्युु, २ गम्भीर घाइते ( विस्तृत विवरण सहित) flash मेयर भोट माग्न व्यास्त, बुद्धभुमीका ५ वडामा देखियो हैजा, १ वालिकाको मृत्यु अन्तर्राष्ट्रिय रुसमा खानी दुर्घटनामा मृत्यु हुनेको संख्या ५१ पुग्यो, दुई जनालाई २ महिनाको कैद समाज तराईमा मङ्सिरमै मुटु काम्ने जाडाे ! अन्तर्राष्ट्रिय दक्षिण अफ्रिकामा कोरोनाको नयाँ भेरियन्ट देखिएपछि भारतमा पनि उच्च सतर्कता समाज सीसीएमसीसीको बैठक बस्दै : सीमा नाकामा कडाइ तथा हवाई उडानबारे आवश्यक निर्णय गर्ने खेल आईसीसी महिला टी-२० : नेपाल युएई भिड्दै समाज जाजरकोटमा बस दुर्घटना, पाँच जनाको मृत्यु, २७ घाइते खेल आत्मानन्द कप : घरेलु टोली माङसेबुङको विजयी सुरुवात राजनीति एमाले महाधिवेशन : निर्वाचन प्रक्रिया आज

प्रेरक भनाईः समस्या जस्तोसुकै होस् हामीले पहिले कारण खोज्नु पर्छ, तब मात्र हल गर्न सकिन्छ

प्रतिकुल परिस्थितिमा पनि हामीले बुद्धिमानीपुर्वक काम गर्नुपर्छ।

एक आश्रममा गुरु आफ्ना केही शिष्यहरु संग बस्नुहुन्थ्यो। गुरुले सबै शिष्यहरुलाई शास्त्रको ज्ञान दिइरहनुभएको थियो। एक दिन एक शिष्यले गुरुलाई भने, ’मलाई केहि यस्तो विधि बताउनुहोस्, ताकि म सकेसम्म चाँडो सफलता प्राप्त गर्न सकु। यस्तो उपाय जसको मद्दतबाट हरेक समस्याको हल गर्न सकिन्छ।

गुरु धेरै विद्वान थिए। उनले भन्यो, ’म तिमीलाई एउटा तरीका बताउनेछु जसद्वारा तपाइँका सबै समस्याहरु हल गर्न सकिन्छ। तर, पहिले तिमी मेरो बाख्रालाई एउटा खुट्टामा बाँध। ’

गुरुले आफ्नो बाख्राको डोरी चेलाको हातमा दिए, बाख्रा सजिलै कसैको नियन्त्रणमा हुने थिएन् । जब शिष्यले बाख्रालाई खुट्टामा बाँध्न थाले, यो उफ्रिन थाल्यो। धेरै कोसिस गरे पनि बाख्रा नियन्त्रणमा आएन।

चेलाले केहि समय सोचे कि कसरी यसलाई नियन्त्रण गर्ने, सोचे पछि, फेरी उसले बाख्रालाई समात्यो र उसको खुट्टालाई डोरीले बाँध्यो। यस पछि, चेलाले बाख्रालाई अरामामा एक खुट्टाले बाँधे। गुरु यो सब देख्दै हुनुहुन्थ्यो। गुरु शिष्य को ज्ञान देखेर खुशी हुनुभयो।

गुरुले शिष्यलाई भने, ‘त्यस्तै गरी, कुनै पनि समस्याको जरा समातेर, सबैभन्दा ठुलो समस्या धेरै सजिलैसँग हल गर्न सकिन्छ। यो सफलता को कुञ्जी हो।

सन्देस: प्रतिकुल परिस्थितिमा पनि हामीले बुद्धिमानीपुर्वक काम गर्नुपर्छ। धैर्य हुनुहोस् र बुद्धिमानीपुर्वक अगाडि बढ्नुहोस्। पहिले समस्याको मुल बुझ्ने र त्यसपछि त्यसको समाधान गर्नको लागी एक योजना बनाउने। तब मात्र सफलता प्राप्त गर्न सकिन्छ ।

एजेन्सी

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP