Trending
flash वर्षाले धान बालीमा भएको क्षतिपूर्तिको माग गर्दै विजयनगरका कृषकले बुझाए ज्ञापन पत्र अन्तर्राष्ट्रिय अमेरिकाले साढे ५५ हजार अफगानीलाई स्थायी पुनर्वासको व्यवस्था गर्ने समाज दसौँ एसियन भैँसी सम्मेलन आजदेखि राजनीति सर्वोच्चको ‘फुल कोर्ट’ आज, १४ न्यायाधीशको बहिष्कार अन्तर्राष्ट्रिय लागुऔषध तस्कर उसागालाई अमेरिका पठाइने समाज आज दिउँसो वर्षाको सम्भावना‚ उच्च पहाडी र हिमाली भेगमा हिमपात समाज ‘नेपालमा प्रयोग भएका सबै खोप गर्भवतीले लगाउन मिल्छ’ समाज बर्दियाका बाढीपीडितले अझै पाएनन् राहत राजनीति सरकार-नेकपा ‘विप्लव’ समूहबीच वार्ता राजनीति एकीकृत समाजवादीमा गएका वडा अध्यक्ष चौधरी एमालेमै फर्किए

पाकिस्तानी खुफिया एजेन्सी आइएसआईका प्रमुख किन काबुल पुगे

१९ भदौ । अफगानिस्तानमा तालिवानले सत्ता कब्जा गरेपछि पाकिस्तान सबैभन्दा खुशी देखिन्छ । पाकिस्तानका प्रधानमन्त्री इमरान खानले तालिवान सत्तामा आएलगत्तै सार्वजनिक अभिव्यक्तिमार्फत् खुशी व्यक्त गरिसकेका छन् ।

तालिवानसँग पाकिस्तानको निकटताबारे विषय उठ्दै आएको छ । त्यसलाई पुष्टि गर्ने गरी पाकिस्तान उच्च अधिकारीहरुबाट पनि अभिव्यक्ति आइरहेको छ । यसपटक तालिवानले पाकिस्तानको साथ पाएको पुष्टि हुनेगरी उच्चस्तरीय भ्रमण भएको छ ।

पाकिस्तानको खुफिया एजेन्सी इन्टर सर्भिसेस इन्टेलिजेन्स (आइएसआइ) का प्रमुख जनरल फैज हमिद काबुल पुगेका छन् । हमिद तालिवान सत्तामा आएपछि अफगानिस्तान पुग्ने पहिलो विदेशी उच्च अधिकारी हुन् । पाकिस्तानका वरिष्ठ अधिकारीसहित हमिद काबुल पुगेका हुन् ।

अफगानिस्तानमा तालिवानविरोधीहरुले आइएसआइको भूमिकामाथि प्रश्न उठाउँदै आएका छन् । उनीहरुले तालिवानले पाकिस्तानबाट सैन्य साथ पाएको बताउँदै आएका छन् ।

विगतमा तालिवान सत्तामा आउँदा पनि अमेरिकाबाट पाकिस्तानमार्फत् सहयोग पाएको थियो । यसपटक पनि अन्य शक्तिशाली देशहरुले पाकिस्तानमार्फत् तालिवानलाई साथ दिएको खुल्दै गएको छ ।

पाकिस्तानले आतंकवादी समूह अल कायदालाई पनि भित्री रुप साथ दिएको आरोप खेप्दै आएको छ । विगतमा अल कायदा नेता ओसामा विन लादेन पाकिस्तानको अबोटावादमा रहेको खुलेको थियो । अमेरिकाले अरबौं डलर ओसामा विन लादेनलाई खोज्न खर्च गरेको थियो । उनी अफगानिस्तानमा लुकेको आशंका थियो । तर, अन्तमा अमेरिकी कमाण्डोसहितको फौज अवोटावाद छिरेर लादेन र उनको परिवारको हत्या गरेको थियो ।

लादेन लुकेको ठाउँ अबोटावाद अधिकांश पाकिस्तानका पूर्व सैनिक उच्च अधिकारीहरु बस्ने गरेका छन् । यो घटनापछि अमेरिकासँग पाकिस्तानको सम्बन्ध चिसियो । सैन्य सहयोग रोक्कियो । त्यसपछि पाकिस्तानले तालिवानलाई साथ दिन थाल्यो ।

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP