Trending
समाज मुगु बस दुर्घटना : मृतकका परिवारलाई एक लाख दिइने अन्तर्राष्ट्रिय अमेरिकी ड्रोन आक्रमणमा अलकायदाका वरिष्ठ नेताको मृत्यु समाज आज पनि देशका केही ठाउँमा हल्का पानी पर्ने राजनीति न्यायालयको गरिमाका लागि निकास दिन प्रधानन्यायाधीशलाई पूर्वन्यायाधीशहरुको आग्रह राजनीति एमाले वडा अधिवेशन आज‚ अध्यक्ष ओलीले भर्चुअल माध्यमबाट उद्घाटन गर्ने समाज विराटनगर विमानस्थल आजदेखि सञ्चालनमा आउने समाज प्रतिवेदन लागू गर्न प्रधानन्यायाधीशलाई बारको १५ दिने अल्टिमेटम खेल मैत्रीपूर्ण फुटबलमा नेपाली २३ वर्षमुनिकाे फुटबल टोली इन्डोनेसियासँग २–० ले पराजित flash शिवराजमा नेकपा एसकाे फेरि भ्रमकाे खेती, आफू नेकपा एमालेमै रहेकाे राधेश्याम थारूकाे भनाई समाज कानुन व्यवसायीको तयारी : प्रधानन्यायाधीशको राजीनामा नआए आन्दोलन

पानीले साथ दिएपछि धमाधम रोपाइँ (फोटो फिचर)

काठमाण्डाै –  यसवर्ष मनसुनको सुरुसँगै वर्षा राम्रो भएकाले धमाधम रोपाइँ भैरहेको छ । काठमाण्डौ उपत्यका र आसपाससहित देशका धेरै ठाउँमा अहिले रोपाइँ भैरहेको छ ।

असार पहिलो हप्तासम्ममा झण्डै १५ प्रतिशत धान रोपाइँ भएको छ । कृषि मन्त्रालय तथा मातहतका निकायले संकलन गरेको अनुमानित तथ्याङ्क अनुसार देशभर १५ प्रतिशत धान रोपाइँ भएको हो । गएको जेठ ३० गते दुई दिन ढिला गरी नेपालमा मनसुन भित्रिएपछि रोपाइँ सुरु भएको हो ।

झण्डै १० दिनपछि मनसुन अस्ति आइतबारदेखि सुदूरपश्चिमसम्म नै फैलिएको छ । पोहोर मनसुन ढिला भित्रिएकाले असार पहिलो हप्तासम्म झण्डै १० प्रतिशत मात्रै रोपाइँ भएको थियो । यसपालि मनसुन समयमै भित्रिएपछि धानको बीउ राखिसकेका किसानलाई रोपाइँ गर्न तथा बीउ नै नराखेकाहरुलाई अहिले बीउ राख्ने चटारो छ ।

धानको बीउ झण्डै तीन हप्तामा तयार हुन्छ । नेपालमा असार १५ पछि धेरै ठाउँमा रोपाइँको काम धमाधम हुने गरेको छ । सरकारले असार १५ लाई राष्ट्रिय धान दिवसका रुपमा मनाउने गरेको छ । यसपालि दिवसमा रोपाइँको काम हुने, तर अरु तामझामका कार्यक्रम नहुने कृषि मन्त्रालयले जनाएको छ ।

तस्बिर : विकास तामाङ

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP