Trending
समाज निःशुल्क शिक्षा ऐन कार्यान्वयनको खाका छिट्टै आउँछ : शिक्षामन्त्री भट्टराई अन्तर्राष्ट्रिय इजरायली प्रधानमन्त्रीको दबाब बढाउने वाचापछि गाजामा घातक हमला आर्थिक उद्योगी व्यवसायीलाई पनि सरकारी वरीयताक्रममा राख्नुपर्छ : चन्द्र ढकाल राजनीति वरिष्ठ अधिवक्ता बडाल महान्यायाधिवक्तामा नियुक्त अन्तर्राष्ट्रिय अफगानिस्तानमा वर्षा र असिनाले ३५ जनाको मृत्यु, २३० घाइते समाज देशभरका विभिन्न सवारी दुर्घटनामा पाँच जनाको मृत्यु राजनीति ललितपुर महानगरले उठायो लक्ष्यभन्दा बढी राजस्व राजनीति सिमलताल घटना : कार्यदलले काम थाल्यो समाज मोहर्रम पर्व मनाउँदै मुस्लिम समुदाय समाज वायुसेवा निगमले तिर्‍यो ४३ कराेड ९ लाख ऋण

भारतद्वारा ओमानसँग स्वतन्त्र व्यापार सम्झौतामा हस्ताक्षर गर्ने तयारी

एजेन्सी

भारतले प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीको तेस्रो कार्यकालको पहिलो १०० दिनमा ओमानसँग स्वतन्त्र व्यापार सम्झौता (एफटीए) मा हस्ताक्षर गर्ने तयारी गरेको छ। भारत—ओमानबीच हुने एफटीए लगभग फाइनल भएको छ, दुवै पक्षबाट औपचारिक राजनीतिक सहमतिको पर्खाइमा, रहेको एक अधिकारीले भने।

चुनावको केही दिनअघि, मार्च १० मा भारतले चार युरोपेली देशहरू आइसल्याण्ड, लिक्टेनस्टाइन, नर्वे र स्विट्जरल्याण्डको समूहसँग एफटीएमा हस्ताक्षर गरेको थियो। चार देशले १५ वर्षभित्र १० लाख भारतीय नागरिकलाई प्रत्यक्ष रोजगारी सिर्जना गर्न भारतमा १०० अर्ब डलर लगानी गर्ने प्रतिबद्धता जनाएका छन् ।

भारतीय र ओमानी अधिकारीहरूले आवश्यक मस्यौदा कागजातहरू तयार गरिसकेका छन्। हस्ताक्षर भएपछि, ओमानसँगको एफटीए मोदीको तेस्रो कार्यकालको पहिलो महत्त्वपूर्ण द्विपक्षीय सम्झौता हुनेछ।

भारतले फेब्रुअरी १८, २०२२ मा संयुक्त अरब इमिरेट्ससँग एफटीएमा हस्ताक्षर गरेको थियो, त्यसपछि अप्रिल २ मा अष्ट्रेलियासँग अर्को सम्झौता भएको थियो। योसँगै भारतले बेलायत, पेरु र युरोपेली युनियनसँग एफटीए वार्ता गरिरहेको छ।

ओमानसँगको प्रस्तावित सम्झौताले भारतलाई आफ्नो ऊर्जा सुरक्षामा मद्दत गर्ने र विदेशी लगानी बढाउनका साथै मलको सस्तो आपूर्ति सुनिश्चित गर्ने अपेक्षा गरिएको छ।

यसले ओमानमा चामल, चिया, कफी, मसला, दुग्धजन्य उत्पादन, मासु, कपडा, स्टिल र मेसिनरी जस्ता वस्तुको आयातको मूल्य घटाउन मद्दत पुग्ने विश्वास लिइएको छ।

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP