मध्य पूर्वसम्म फैलिँदै भारतीय योग


योग एक शारीरिक, मानसिक र आध्यात्मिक अभ्यास हो । यो ५,००,००० वर्ष पहिले भारतमा उत्पत्ति भएको विश्वास गरिन्छ। यद्यपि अहिलेपनि मानिसहरुले योगको अभ्यास गरिराखेका छन्।

भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीको प्रस्तावलाई स्वीकृत गर्दै संयुक्त राष्ट्रसंघको महासभाबाट पारित प्रस्तावअनुसार २१ जुनलाई विश्व योग दिवस मनाउन थालिएको छ।

योगको अभ्यास पछिल्लो समय पश्चिमी देशमा पनि फैलिन थालिएको छ। मध्ययुगीन समयमा योगा र योगिनास (योगआकास्टस्ट्स) को बारेमा अरबी, फारसी, उर्दू र अरब विश्वको अन्य भाषाहरूमा छलफल गरिएको छ।

आज, धेरै प्रख्यात अरब देशहरू, युएई, कुवेत, इराज, मलेसिया, इन्डोनेसिया, इन्डोनेसिया र पाकिस्ताले पनि आफ्नै योग प्रशिक्षकहरू र यसको ठूलो संख्यामा गर्व गर्ने गर्छन्। एउटा रिपोर्टका अनुसार, लगभग सबै रूपहरू यी देशहरूमा लोकप्रिय छन्। विभिन्न देशहरूमा हतात योग, तातो योग, परम्परागत योग लगायतका नामले योग सिकाउने गर्दछन्।

४४ अरब देशहरूले अन्तरराष्ट्रिय योग दिवस मनाउने प्रस्तावलाई समर्थन गरेका छन्। अफगानिस्तान, बंगलादेश, टर्की, इरान, इन्डोनेसिया, युएई जस्ता इस्लामी देशहरुले संयुक्त राष्ट्र प्रस्तावलाई स्वीकार गरेका थिए।

खाडी राष्ट्रहरूले विशेष गरी योगको लागि सम्भावना देखेका छन्। इरानमा, यसका अनुयायीहरूले बढेका छन्। पूर्वी एशियामा, भारतसँग सांस्कृतिक निकटताका कारण यो योग अब कसैको लागि पनि अपरिचित रहेको छैन्। आज योग मेलर्बनदेखि मालिबुमा सम्म स्कुल, अस्पताल, कारागार र कार्यालयहरूमा गर्ने गरिन्छ।

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP