Trending
समाज जाजरकोट भूकम्प पीडितले अझै पाएनन् चीन सरकारले घोषणा गरेको सहयोग समाज दुर्घटना न्यूनीकरण गर्न व्यक्ति स्वयम सचेत हुनुपर्छ : मुख्यमन्त्री कार्की अन्तर्राष्ट्रिय अधिकारकर्मीको तत्काल रिहाइ गर्न चीनसँग अमेरिकाको माग समाज बाँकेमा हावाहुरीले कम्पाउन्ड वाल भत्काउँदा च्यापिएर एक महिलाको मृत्यु समाज खोलाले बगाएर एकजनाको मृत्यु राजनीति जीबी राईको लोकेसन पत्ता लागिसक्यो छिट्टै ल्याउँछौं : गृहमन्त्री लामिछाने राजनीति राजनीतिक परिवर्तनमा महिलाहरुको ठूलो योगदान छ : सभापति देउवा समाज कपिलवस्तु अस्पतालमा स्वीकृति बिना काटियाे ९ थान रुख, गल्ति मेसु वा अरु कसैकाे ? flash भन्सार एजेन्ट, सुरक्षाकर्मी र सराेकारवालासँग अन्तरक्रिया आर्थिक ग्लोबल आइएमई बैंकको नयाँ एटीएम त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल परिसरमा

महाचिलकाे संख्या २२ प्रतिशतले घट्याे

काठमाण्डौ – नेपालमा गएको आठ वर्षमा महाचिलको संख्या २२ प्रतिशतले घटेको चराविद्ले बताएका छन् । 

सन् २०१२ मा गरिएको चरा गणनामा ६ हजार सात सय वटा महाचिल रहेकामा अहिले घटेर पाँच हजार एक सय मात्रै रहेको चराविद् डाक्टर तुलसी सुवेदीले जानकारी दिनुभयोे । 

खेतबारीमा रासायनिक मल र विषादीको बढ्दो प्रयोग, वन फडानी र अतिक्रमण, डढेलो, घाँसे मैदानको अभाव, चोरी शिकारी र अवैध व्यापार, बदलिँदो तापमान र मौसम परिवर्तन, बासस्थान र आहारको कमी लगायत कारणले महाचिलको संख्या घटेको सुवेदीले बताउनुभयो । 

महाचिलको संख्या घटे पनि आगन्तुक चरामध्ये भने अहिलेसम्म पनि महाचिलकै संख्या धेरै रहेको छ । नेपालमा २६ प्रजातिका आगन्तुक चरा पाइन्छन् भने ६ प्रकारका महाचिल रहेका छन् । यस्ता चराहरु मौसमअनुसार विभिन्न देशमा आउने–जाने गर्छन् । यसरी आउने जाने चराले झण्डै पाँच हजार किलोमिटरसम्मको दुरी पार गर्छन् । 

भदौको अन्तिमबाट नेपाल भित्रने आगन्तुक चराहरु चैतको अन्तिमतिर फर्कन्छन् । 

यसैबीच हिमाली गिद्धको बारेमा जानकारी लिन स्याटलाइट प्रणालीबाट अनुगमन सुरु गरिएको छ । हिमाली गिद्धको मुख्य बासस्थान पत्ता लगाउन, उनीहरुको आहार विहार र दिनचर्या पत्ता लगाउन यस्तो प्रविधिमार्फत अनुगमन सुरु गरिएको चराविद् तुलसी सुवेदीले बताउनुभयो । 

नेपालमा ८ सय ८७ प्रजातिका चरा पाइन्छन् । सबैभन्दा बढी प्रजातिका चरा चितवनमा पाइन्छ । 

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP