Trending
राजनीति अपहरणको आरोपमा पाँच जना पक्राउ राजनीति मनमोहन अधिकारी अविचलित कम्युनिष्ट आन्दोलनको पर्याय : ईश्वर पोखरेल राजनीति दलमा आबद्ध शिक्षकलाई कारवाही गर्न शिक्षामन्त्रीले मागिन् निर्वाचन आयोगसँग विवरण राजनीति कर्णालीका मुख्यमन्त्री कँडेलले आज विश्वासको मत लिँदै राजनीति मनमोहन अधिकारीको २५औँ स्मृति दिवस आज समाज बाँकेका किसान चैते धानप्रति आकर्षित समाज ट्र्याक्टरबाट खसेर एकजनाको मृत्यु समाज वनमा लागेको डढेलो गाउँ फैलिँदा १३ घर खरानी अन्तर्राष्ट्रिय पत्नीलाई मुद्दा परेपछि स्पेनका प्रधानमन्त्रीले स्थगन गरे सार्वजनिक जिम्मेवारी राजनीति अहिलेको स्वतन्त्रता र अधिकार कसैको निगाहबाट प्राप्त हैन : पूर्वराष्ट्रपति भण्डारी

समाज जडीबुटी बेचेर पढाइको जोहो

सर्लाही –  जाडो बढेसँगै उच्च पहाडी तथा हिमाली भेगका स्कुले बालबालिकाहरु जडीबुटी बेच्न तराई आइपुगेका छन् ।

जुम्ला, जाजरकोट, डोल्पा लगायत विभिन्न जिल्लाका स्कुले बालाबलिकाहरु समूह बनाएर हिमाली जडीबुटीको व्यापार गर्न तराई आइपुगेका हुन् । जाडो मौसममा त्यहाँकाे सामुदायिक विद्यालयको पठनपाठन तीन महिना बन्द हुने गर्छ ।   

विद्यालय बन्द भएपछि पढाइ खर्चको जोहो गर्न जडीबुटी लिएर तराई आएको जुम्लाको हिमशिखर माविमा कक्षा ८ मा पढ्दै गरेका छात्र तिलक न्यौपानेले बताउनुभयाे । न्यौपाने भन्नुहुन्छ, ‘जडीबुटीको व्यापारका लागि हामी १३/१४ जना आएका छौँ ।  दिनभरि डुलेर जडीबुटी बेच्छौँ । राति बास बस्न सबैलाई पायक पर्ने ठाउँमा कोठा भाडामा लिएका छौँ ।’ दैनिक ५ देखि ६ सय रुपैयाँको हाराहारीमा व्यापार हुने गरेकाे उहाँले बताउनुभयाे ।    

उनीहरुले शिलाजित, जटामसी, पाखनबेत, बुडो ओखतो, हिङ, जिम्बु, यार्सागुम्बा, बिरेनुन, टिम्बुर ,भेडीको घ्यूलगायतका हिमाली जडीबुटी बेच्ने गरेका छन् । जुम्लादेखि जडीबुटी बेच्न तराई आइपुग्नुभएका राजकुमार रावल भन्नुहुन्छ, ‘घर बसेर कामै छैन । हिउँ पर्दा जाडोले बाहिर निस्कन सकिँदैन । जाडो बिदामा अलिअलि पढाइ खर्च कमाइन्छ कि भनेर यहाँ आएका हौँ ।’

जडीबुटी बेच्न तराई झरेका उनीहरु जाडो कम हुँदै गएपछि पुनः आफ्नै बासस्थान फर्कने गरेका छन् । हिमाली भेगबाट जडीबुटी बेच्न एकै घर परिवारका चार जनासम्म तराई आउने गरेका छन् 

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP