Trending
समाज विकास निर्माणको कामलाई अघि बढाउन छुट्टै कानुन आवश्यक छ : अर्थमन्त्री शर्मा flash राष्ट्रपति भण्डारी भोलि कपिलवस्तु आउँदै : सम्पूर्ण तयारी पुरा flash लोसपा अध्यक्ष ठाकुरसहितका नेता कपिलवस्तु आउदै समाज नेपालमा काेराेनाविरुद्धकाे खाेप लगाउनेकाे सङ्ख्या १ कराेड नाघ्याे राजनीति अदालतकाे अवस्था गम्भीर छ, विश्वकाे ध्यान नेपालतिर छ : अध्यक्ष दाहाल अपराध नक्कली ब्लुबुक बनाई चोरीको मोटरसाइकल चलाउने २ जना पक्राउ खेल प्रदेश २ लाई हराउँदै लुम्बिनी फाइनलमा समाज अत्यावश्यक काम नपरी विदेश नजान सरकारको आग्रह flash शिवराजमा ३ महिने ब्युटिसियन तालिम सुरु flash शिवराज ३ मा ढकिया निर्माण तालिम सकियो

कलिलै उमेरमा आमा, बालविवाह रोक्न चुनौती

बझाङ –  छबिस पाथीभेरा गाउँपालिकाकी १८ वर्षीया रन्जा थापा अहिले दुई जिउकी हुनुहुन्छ । १३ वर्षको उमेरमा प्रेम विवाह गर्नुभएकी थापा अहिले तेस्रो सन्तानको आमा बन्दै हुनुहुन्छ । विवाह गरेको एक वर्षपछि उहाँले पहिलो सन्तानलाई जन्म दिनुभएको थियो । दोस्रो सन्तान १६ वर्षको उमेरमा जन्मिएको थियो ।  अध्ययनबाट पूर्णरुपमा बञ्चित हुनुभइसकेकी थापा अहिले घरायसी काममा नै व्यस्त हुनुहुन्छ । 

थापा भन्नुहुन्छ, ‘अरुको देखासिकीमा मायाप्रेम बस्यो । छोड्न सकिएन । पढाइ नै छाडेर भागी विवाह गरियो । अहिले आफूसँगैका साथीले पढेको देख्दा निक्कै पछुतो लाग्छ ।’ सानो उमेरमा विवाह गरी पछुताउनुभएकी थापा अहिले उमेर नपुग्दै विवाह नगर्न अरुलाई सुझाव दिनुहुन्छ । 

यस्तै तल्कोट गाउँपालिका ४ की दुर्गा भण्डारीको कथा पनि थापासँग मिल्दोजुल्दो छ । उहाँले कक्षा ८ मा पढ्दै गर्दा १५ वर्षकै उमेरमा भागी विवाह गर्नुभएको थियो । उहाँ पनि १७ वर्षको उमेरमा पहिलो र १९ वर्षको उमेरमा दोस्रो सन्तानकी आमा बन्नुभयो । 

भर्खरै २० वर्ष पुग्नुभएकी भण्डारीलाई श्रीमानको माया घट्दै गएको अनुभव हुन थालेको छ । ‘आफूसँगका साथीहरु भविष्यको चिन्तामा छन् । म भने सन्तानको लालनपालनको पीरमा छु । चाँडो विवाह गर्दा न सन्तानको भविष्य राम्रो हुनेभयो, न त आफ्नो जीवन नै’, उहाँ पछुतो मान्नुहुन्छ ।

भण्डारी र थापा त उदाहरण मात्रै हुनुहुन्छ । यहाँका धेरै ठाउँमा कलिलो उमेरमा आमा बन्नेको संख्या थुप्रै छ । कतिपयले देखासिकी त कतिले अभिभावकको दबाबका कारण कम उमेरमा विवाह गर्ने गरेका छन् । 

तल्कोट गाउँपालिका १ सुनिकोटका वडाध्यक्ष गोपाल धामी अज्ञानता, अशिक्षा र  रुढिवादी परम्पराका कारण बालविवाहले प्राथमिकता पाएको बताउनुहुन्छ । उमेर नपुग्दै सन्तान पाउनेको दर वृद्धि भएकोे भन्दै उहाँले बालविवाह रोक्नु चुनौतीपूर्ण बनेको गुनासो गर्नुभयो ।  

जिल्ला अस्पतालको तथ्याङ्कअनुसार उमेर नपुग्दै बच्चा जन्माउनेको दर ६० प्रतिशत रहेको छ । अस्पतालका कार्यालय प्रमुख डाक्टर सन्दीप ओखेडाले कम उमेरका आमाहरुको पाठेघरमा क्यान्सर लगायतका समस्या निम्तने भन्दै बालविवाह रोक्न नसके पनि कम उमेरमा बच्चा जन्माउने दरलाई घटाउन सरकारी निकाय लाग्नुपर्ने बताउनुभयो । 

कुलमष्टा जन उच्च माविका शिक्षक वीरेन्द्र सिंहले कक्षा १ देखि १२ कक्षासम्मका पाठ्यपुस्तकमा बालविवाह सम्बन्धी कानुनी प्रावधानबारे समेट्नुपर्ने भन्दै राज्य, समुदाय र स्वयं व्यक्ति सचेत हुनु आवश्यक रहेको बताउनुभयो । 

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP