Trending
राजनीति गठबन्धन मन्त्रालय बाँडफाँडै गर्न नसक्ने भइसक्यो : विष्णु पौडेल राजनीति सरकारलाई सुझाव दिनु ‘भैंसीको अगाडि बाँसुरी बजाए’ जस्तै : केपी ओली समाज बालविवाह अन्त्यका लागि योजना बनाउँदै कर्णाली राजनीति प्रचण्डलाई प्रधानमन्त्रीबाट हट्नुपर्ने हो कि भन्ने डर छ : गगन थापा राजनीति मुख्‍यमन्त्री जम्कट्टेलले पाए विश्वासको मत, पक्षमा ६७ र विपक्षमा १७ मत राजनीति आरक्षण दिँदासम्म दलितमाथिको उत्पीडन समाप्त हुँदैन : वामदेव गौतम राजनीति कोशी प्रदेशको सरकार कुनै हालतमा टिकाउँछौँ : ओली राजनीति गण्डकीबाट बाहिरियो माओवादी, अल्पमतमा मुख्‍यमन्त्री अधिकारी समाज तथ्यांक भन्छ- २१ लाख ९० हजार नेपाली विदेशमा समाज धनगढीका पत्रकार धामीलाई धम्की दिने अवस्थी पक्राउ

मुस्ताङमा हिमपात : जोमसोम विमानस्थल अवरुद्ध, खानेपानीको धारामा पानी जम्यो

मुस्ताङ – हिमालपारिको जिल्ला मुस्ताङमा बिहीबार रातिदेखि हिमपात भइरहेकेा छ । मौसम बदलीसँगै बढेको चिसोका कारण रातिदेखि हिउँ पर्न सुरु गरेको जिल्ला प्रशासन कार्यालय मुस्ताङले जनाएको छ । अहिले पनि मुस्ताङमा हिमपात भइरहेको छ । 

मुस्ताङको थासाङ गाउँपालिकाको लेतेदेखि माथि सबै क्षेत्रमा हिमपात भएको मुस्ताङका प्रमुख जिल्ला अधिकारी वेदप्रसाद अर्यालले जानकारी दिनुभयो । उहाँका अनुसार सदरमुकाम जोमसोममा मात्रै अहिले झण्डै एक फिटसम्म हिउँ जमेको छ ।

यसैगरी हिमपात र वर्षाका कारण जोमसोम विमानस्थलमा विमानले उडान भर्न सकेका छैनन् भने मौसम प्रतिकूल बनेपछि हवाई मार्गसमेत प्रभावित भएको छ ।

यसैगरी मुक्तिनाथ क्षेत्रमा डेढ फिटसम्म हिउँ जमेको छ ।  उपल्लो मुस्ताङको लोमान्थाङ गाउँपालिकाको छासेर, छोन्हुप र लोमान्थाङलगायत क्षेत्रमा दुई फिटभन्दा माथि हिउँ जमेको जानकारी आएको मुस्ताङका प्रजिअ अर्यालले बताउनुभयो ।

हिमपातका कारण मुस्ताङका खानेपानीको धारामा पानी जमेको छ भने सदरमुकाम जोमसोमको तापक्रम अहिले माइनस सात डिग्री सेल्सियसमा पुगेको उहाँले जानकारी दिनुभयो ।

माथिल्लो क्षेत्रमा समेत तापक्रम क्रमशः माइनसतर्फ झर्दै गइरहेको बताइएको छ । हिमपातसँगै अत्याधिक चिसो बढेको र धाराको पानी जमेपछि स्थानीयलाई समस्या भएको छ ।

हिमपातले मुस्ताङका डाँडाकाँडाहरु यतिबेला सेताम्य भएका छन् । मुस्ताङको कोबाङ र घाँसा क्षेत्रमा पानी परिरहेको भए पनि अन्य सबै क्षेत्रमा भने हिमपात भैरहेको स्थानीयले बताएका छन् । हिउँ परेका कारण स्थानीयवासी घर बाहिर निस्कन सकेका छ्र्रैनन् । वर्षा र हिमपातले चिसो बढेपछि स्थानीयवासी घरभित्रै आगो तापेर बसेका छन् ।

त्यस्तै हिमाली जिल्ला मनाङको थोरङ्लापास क्षेत्र र म्याग्दीको दाना हुँदै घाँसा भएर मुस्ताङ भित्रिने स्वदेशी र विदेशी पर्यटकहरुलाई आवश्यक सुरक्षा सतर्कता अपनाउन निर्देशन दिइएको प्रजिअ अर्यालले बताउनुभयो ।

हिमपात र वर्षाका कारण पर्यटक, यात्रु तथा सर्वसाधारणलाई समेत टाढाको यात्रामा ननिस्कन सुझाव दिइएको छ । भारी हिमपात र वर्षाका कारण मुस्ताङको सदरमुकाम जोमसोमदेखि छुट्ने लामो तथा छोटो दुरीका सवारीसाधन चल्न सकेका छैनन् । 

यसैबीच हिमाली जिल्ला म्याग्दीको माथिल्लो क्षेत्रमा पनि हिमपात भएको छ । पश्चिम म्याग्दीको धवलागिरी गाउँपालिकामा पर्ने गूर्जा, लुलाङ, मुदी, मल्कबाङ, मुना लगायतका क्षेत्रमा हिमपात भैरहेको गाउँपालिकाका अध्यक्ष थमसरा पुनले जानकारी दिनुभयो ।

यस्तै उत्तरी म्याग्दीको अन्नपूर्ण गाउँपालिकाको खोप्रालेक, नाघी, पर्यटकीय स्थल घोरेपानी, महरेडाँडा, रघुगंगा गाउँपालिकाको कुईनेमङ्गले, चिमखोला, पाखापानी, रायखोर तथा पर्यटकीय क्षेत्र रुईसे क्षेत्रमा पनि हिमपात भैरहेको स्थानीयवासीले बताएका छन् ।
 
म्याग्दीको उच्च लेकाली क्षेत्रका अधिकांश ठाउँहरुमा हिमपात भइरहेको छ भने तल्लो क्षेत्रमा भने बिहानैदेखि पानी परिरहेको छ । हिमपात र वर्षाका कारण चिसो बढ्दै गैरहेकाले स्थानीयवासी घरभित्रै बस्न बाध्य बनेका छन् । 

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP