Trending
अपराध क्षणिक रिस रोक्न नसक्दा मारिँदैछन् निर्दोष आर्थिक पोखराको होटल सरोवर र किङस लाउन्जमा प्रभु बैंकका ग्राहकलाई छुट स्वास्थ्य स्वास्थ्यमन्त्री यादवको वीरमा ३ घण्टा छड्के राजनीति संसद् सचिवालयलाई बजेटको कमी हुँदैन : अर्थमन्त्री राजनीति कर्णाली प्रदेश : मन्त्री शाहलाई भूमि व्यवस्था तथा कृषिको कार्यभार समाज सगरमाथाबाट ओर्लंदा एकजना नेपाली र एकजना बेलायती बेपत्ता समाज गर्मी बढेपछि चितवनका ६० जना कैदीलाई सारियो समाज कैलाश सिरोहिया पक्राउप्रति नेपाल मिडिया सोसाइटीको विरोध राजनीति अनलाइनबाट सुझाव लिएर नीति, कार्यक्रम र बजेट बनाउँदै पैयूँ राजनीति गण्डकी प्रदेशको दोस्रो पञ्चवर्षीय योजनाको परिमार्जित आधार पत्र सार्वजनिक

थारु समुदाय लगायत संस्कृतिलाई अगाडि बढाउन सबै एकजुट हुनुपर्छ ; नगर उप-प्रमुख थारु ।।

थारु समुदाय लगायत संस्कृतिलाई अगाडि बढाउन सबै एकजुट हुनुपर्छ नगर उप(प्रमुख थारु ।।

राम अवतार चौधरी
कपिलवस्तु, २९ पुस ।

शिवराज नगरपालिकासँगै जोडिएको थारु समुदायलाई अगाडि बढाउन सबै एकजुट हुनुपर्छ नगर उप(प्रमुख शिवकुमारी थारुले बताउनु भएको छ । भगवानपुर गाउँ समाज समितिको आयोजनामा सोमबार देखि सुरु भएको महोत्सवमा थारुले यस्तो बताउनु भएको हो ।

थारु समुदायको हकहित र अधिकार लगायतको समग्र विकासका लागि थारु संस्कृति देशको गहना भएकाले संरक्षण, सम्बर्द्धन, र प्रबर्द्धन गर्नको लागि सबै नेपाली एकजट भइ लाग्नु पर्ने बताउनुभएको छ । महोत्सवमा थारु संग्रहालयको रूपमा राखिएका थारु पुर्खाैली सामाग्रीलाई नाम सहित राखिएकोमा खुसी व्यक्त गर्नेुभयो ।

नेपाल भ्रमण बर्ष २०२० चल्दै गर्दा थारु समुदायको भेषभुषा, अहिरन पहिरन, लवाई खवाई र गर(गहना लगायतको संस्कृतिले स्वादेशी तथा विदेशी पर्यटकहरूलाई आकर्षण गर्ने गरेको उहाँले बताउनुभयो । अब भने थारु पर्खाैली सामाग्रीलाई यसरी मेलामा देखावटीको रुपमा मात्रै नभएर थारु इतिहास नै रचने गरि कपिलवस्तुको शिवराज नगरपालिका वडा नं.१ उमरी डाँडामा थारु संग्रहालय यहि बर्ष बन्ने भवनमा न‌ै थारुपन झल्किने विश्वास व्यक्त गर्नुभयो ।

र उहाँले भन्नुभयो माघी पर्वको अवसरमा थारु समुदायले यस्ता कार्यक्रम आयोजना गरेकाले समुदायमा एकजुट हुने उल्लेखनीय भूमिका खेल्नुका साथै हाम्रो समुदायमा रहेका पुराना गर(गहना लगायत पोशाकलाई समेत शोभायमान र थारुहरूको पहिचान झल्काउन सजावत एवम् संरक्षण गर्न उमरी गुफाको परिसरमा बन्ने थारु म्युजियमलाई नमुनमय बनाउनको लागि सो सामाग्रीलाई सुरक्षित राख्न आग्राह समेत उप(प्रमुख थारुले गर्नुभयो ।

“हम्मन संस्कृति हम्मनके सान, धर्तिपुत्र थारु हमरे बचाई अपन पहिचान“ भन्ने मुल नारा सहित यहि पुस २८ गते देखि सञ्चालन भएको महोत्सव माघ १ गते सम्म चल्ने आयोजकले जनाएको छ ।

उक्त महोत्सवमा रमेश थारुको संयोकत्व, शिवराज नगर उप(प्रमुख शिवकुमारी थारुको प्रमुख आतिथ्यता, थारु कल्याणकारी सभाका केन्द्रीय सदस्य सुमित्रा थारु, जंजिर प्रसाद थारु, थाकस कपिलवस्तु जिल्ला सभापति उमाशंकर थारु, थाकस शिवराज नगर अध्यक्ष इन्द्रबहादुर थारु, चन्दौटा व्यापार संघ कपिलवस्तुका अध्यक्ष महादेव पोख्रेल लगायतको आतिथ्यता, स्थानीयहरूको उल्लेखनीय सहभागीता रहेको थियो ।

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP