मायादेबीमा हात्तीपाइले रोगको अन्तरकृया सम्पन्न ॥

कपिलवस्तु – बिश्वका सबै मुलुकहरुबाट सन् २०२० भित्र हात्तिपाईले रोग निवारणार्थ बिश्व स्वास्थ्य संगठनको रणनिति रहेपनि कार्यक्रम अभियान प्रभाबकारी रुपमा सञ्चालन हुन सकेको छैन । बिश्वमा हात्तिपाईले रोगबाट सक्रमित १२ करोड मानिसहरु रहेको अनुमान छ भने १ अर्ब ४० करोड भन्दा बढि मानिसहरु यो रोगको जोखिममा परेका छन । ७० भन्दा बढि मुलुकमा सञ्चालन भैरहेको यो अभियान कपिलवस्तुमा ११ बर्ष देखि जारी छ । जिल्लामा अझै पनि १२.५ (साडे बाह्रा ) प्रतिशतमा हात्तीपाइले संक्रमण रहेको पछिल्लो तथ्यांकले देखाएको छ । मंगलबार मायादेबी पालिकाको आयोजनमा भएको वडा स्तरिय अभिमुखिकरण कार्यक्रममा यस्तो जानकारी गराईएको थियो । वडा नम्बर १ मा भएको अभिमूखिकरण कार्यक्रममा बोेल्दै गाउँपालिका स्वास्थ्य संयोजक महेन्द्र प्रसाद यादवले यसबर्षको अभियानलाई सफल पार्न सम्पूर्ण सरोकारवाला निकायहरु जागरुकता साथ उठ्नुपर्ने बताउनुभयो ।

उनले गाउँपालिका तथा जिल्लालाई हात्ती पाइले रोग मुक्त बनाउन आखा अघि नै कसैलार्य नछुटाई औषधि खुबाउनुपर्ने बताउनुभयो । यस्तै कार्यक्रममा बोल्दै वडा नम्बर १ का अध्यक्ष हरी गोबिन्द चौधरीले सबै सरोकारवाला तथा सचेत नागरिकले हातेमालो गर्न आवश्यक रहेको बताउनु भयो । माघ २५ गते देखि संचालन हुन लागेको हात्तीपाईले रोग विरुद्धको आम औषधी सेवन अभियानमा सबै सरोकारवाला पक्ष लाग्नुपर्ने बताउनुभयो ।

कार्यक्रमको सहजिकरण गर्दै पकडी स्वास्थ्य शाखा प्रमुख बिश्वनाथ ठाकुरले यस बर्षको अभियानमा गाउँपालिकाको महिला स्वयम सेविका तथा स्वास्थ्य शाखाका कर्मचारीहरु गाउगाउमा परिचालन हुने बताउनुभयो । स्वास्थ्य संयोजक यादवले अभियानको पहिलो दिन वडा कार्यालयको बुथमा सञ्चालन गरिने र अर्को दिन घर दैलो गरिने बताउनु भयो ।

औषधी सम्बन्धी समाजमा व्यप्त रहेको भ्रमलाई चिर्दै अभियानमा संलग्न स्वाथ्यकर्मीको प्रत्यक्ष निगरानीमा औषधी खान र खुवाईने छ । मायादेबी वडा नंम्बर १ का अध्यक्ष हरी गोबिन्द चौधरीको अध्यक्षतामा भएको कार्यक्रममा पकडी स्वास्थ्य चौकीका प्रमुख बिश्वनाथ ठाकुरको संचालन र स्वास्थ्य सँयोजक महेन्द्र प्रसाद यादवको स्वागतमा कार्यक्रम सम्पन्न भएको थियो ।

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP