Trending
समाज पोखरा हिँडेको सौर्य एयरलाइन्सको विमान दुर्घटना flash कृष्णनगर विद्युत केन्द्रद्धारा लक्ष्य अनुसारको राजस्व संकलन गर्न सफल flash नेकपा एमाले कपिलवस्तुले मनायो वृक्षरोपण गरि पुष्पलालकाे ४६ औँ स्मृति दिवस flash करोडौका सोलार भन्सार छुट गराउन चलखेल राजनीति प्रधानमन्त्री ओलीलाई विश्वासको मत दिन एमालेको ‘ह्वीप’ राजनीति मेलम्ची नआएसम्म वैकल्पिक माध्यमबाट काठमाडौँवासीलाई पानी खुवाउनू : मन्त्री यादव समाज ढोरपाटनको प्रकृतिसँग रम्न चाहने पर्यटक सडक सास्तीले बीचैबाट फर्कन्छन् समाज मामाघर गएका बालकको सेप्टिक ट्यांकीमा खसेर ज्यान गयो राजनीति भारतसँगको असमान सम्झौता नसच्याएसम्म नेपालको विकास हुँदैन : डा.बाबुराम समाज पूर्वप्रधानमन्त्री चन्दलाई भेट्न उद्योगमन्त्री अस्पतालमा

मूर्ति बनाउन भ्याइनभ्याई

माधव बेल्वासे
कपिलवस्तु
दशैं नजिकिंदै गर्दा तराईका जिल्लाहरुमा मूर्तिहरु बनाउने चटारो पनि बढ्न थालेको छ । दशैमा राम्रो आम्दानी हुने भएपछि भारतीय कलाकारहरु नेपालमा आएर मुर्ती बनाइरहेका छन । कपिलवस्तु जिल्लाका विभिन्न ठाउमा अहिले मुर्तिलाई सिंगारपटार गर्न भ्याईनभ्याई छ । एक महिना अघि देखी मुर्ती बनाउन सुरु गरेका कालिगढहरु अहिले अन्तिम चरणमा पुगेकाले सजावट र रंगरोगनमा लागेका छन ।


कपिलवस्तु जिल्लाका १० स्थानिय तहमा करिव ५ सय वढी स्थानमा दंशैको अवशरमा दुगौ मुर्तीका झाकी निकालिदै आएको छ ।दुर्गा,भगवती,वाघ, भैसी, राक्षस,गणेश,लक्ष्मी लगाएतका मुर्तीहरु एक महिना अघि नै बुक भइसकेको व्यावसायिहरु वताउछन । नवदुर्गा भगवती, सरस्वती, लक्ष्मी, कुमार र गणेश तथा तिनीहरुका वहानहरु धमाधम निर्माण भइरहेका छन् ।


मुर्ती बनाउने मुर्तीकारहरु देवी देवताका मुर्ती बनाएर मनग्य आम्दानी गरिरहेका छन् ।जिल्लाको सदरमुकाम तौलिहवा, कृष्णनगर, बहादुरगंज, महाराजगंज, पकडी लगायतका बजारका चोक र गल्लिहरुमा विजयदशमी को लागि मुर्ती बनाई चिटिक्क पर्ने गर्दछन । अरु बेला देखा नपर्ने मुर्ती व्यवसायीहरुले दशैको एक सिजनमा मात्र लाखौ आम्दानी गर्ने गरेका छन् ।

एक सिनजमा १५ देखी ४० सेट सम्म मुर्ती बनाउने ब्यवसायीहरुले एक सेट मुर्तीलाई ३० हजार देखी १ लाख सम्ममा बिक्री गर्ने गरेका छन् । माटो, बाँस र परालबाट बनाईने मुर्तीहरुबाट ज्याला मजदुरी लगायत सम्पुर्ण खर्च काटेर ४० प्रतिशत नाफा हुने गरेको मुर्ती व्यवसायी अमित कुमारले बताए ।

मुर्ती बनाउन दुख कष्ट भएपनि आम्दानी राम्रो हुने भएपछि २ महिना नेपाल आएर मुर्ती बनाउने गरेको जनाए । प्रत्येक वर्ष आउने गरेका छौ माग अनुसारको पुर्याउन सकिएको छैन”कुमारले भने । चन्द्र्रौटा वाट मुर्ती खरिद गर्न गएका दिपेन्द्र मौर्यले छिमेकी मुलुक भारतवाट आएर परिश्रम गरी मुर्ती निमार्ण गरेकामा धन्यवाद दिए । आर्कषक डिजाइनका मुर्तीहरु बनाई जिविको पार्जन गरेकोमा प्रोत्साहन गर्नुपर्ने मौर्यले जनाए ।

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP