Trending
समाज पोखरा हिँडेको सौर्य एयरलाइन्सको विमान दुर्घटना flash कृष्णनगर विद्युत केन्द्रद्धारा लक्ष्य अनुसारको राजस्व संकलन गर्न सफल flash नेकपा एमाले कपिलवस्तुले मनायो वृक्षरोपण गरि पुष्पलालकाे ४६ औँ स्मृति दिवस flash करोडौका सोलार भन्सार छुट गराउन चलखेल राजनीति प्रधानमन्त्री ओलीलाई विश्वासको मत दिन एमालेको ‘ह्वीप’ राजनीति मेलम्ची नआएसम्म वैकल्पिक माध्यमबाट काठमाडौँवासीलाई पानी खुवाउनू : मन्त्री यादव समाज ढोरपाटनको प्रकृतिसँग रम्न चाहने पर्यटक सडक सास्तीले बीचैबाट फर्कन्छन् समाज मामाघर गएका बालकको सेप्टिक ट्यांकीमा खसेर ज्यान गयो राजनीति भारतसँगको असमान सम्झौता नसच्याएसम्म नेपालको विकास हुँदैन : डा.बाबुराम समाज पूर्वप्रधानमन्त्री चन्दलाई भेट्न उद्योगमन्त्री अस्पतालमा

आफू अशिक्षित र प्रशासन कार्यालयको लापरबाहीले पासी परिवार बिचल्लीमा ।

निरहु यादव ,पौष ४

आमाबाबुको मृत्युपछि जंगली भन्ने सोमई पासीको ७ परिवार बिचल्लीमा परेका छन् । कृष्णनगर नगरपालिका ८ दयानगर बस्दै गरेका पासीका कुनै सदस्य परिवारले नागरिकता नपाएकोले राज्य बाट पाउने हरेक सेवासुबिधा बाट बन्चित हुनुको साथै बालबालिकाहरु स्कुल पढ्न समेत पाएका छैनन् । साबिक गा बि स थुन्हिया ७ सेमरी बस्ने बुबा भगवती पासी र आमा गैदा पासी को मृत्यु पश्चात् ३ दाजु भाइ तथा एक बहिनी मामा घर दयानगर बस्दै आएका थिए । गरिबीको कारण बिद्यालय नै न गएका त दाजुभाइले अर्काको खेतमा काम गरि जीवन गुजारा गर्नु बाहेक अरु केहि सिक्ने मौका पाएनन् यसरी समय बित्दै ३० बर्ष काटेको र सोमई पासीको पनि छोराछोरी स्कुल जाने उमेरका भए पछि स्कुल भर्न हुन जन्म दर्ताको आवश्यक पर्दा मात्र नागरिकता खोजे पासीले ।२०५९/६० मा दयानगरमा भीषण आग लागि हुँदा आमाबुबाको नागरिकता तथा दाजुभाइको जन्म दर्ताको सकल समेत जलेर नष्ट भएको थियो भने फोटोकपी चाहिँ दिदिको घरमा भेटियो र त्यसको आधारमा भाइहरुको, जन्म दर्ता , आमाबाबुको मृत्यु दर्ताको प्रथम प्रतिलिपी लिइएको , नागरिकता लिने प्रक्रियामा जादा आमाबाबुको नागरिकताको अभिलेख खोज्दा बुवा भगवती पासीको अभिलेख जिल्ला प्रशासन तौलिहवामा नभेटेपछि प्रक्रिया रोकिए पछि सोमई पासीका ४ छोराछोरी बिद्यालय छोडन समेत बाध्य भएका छन । अभिलेख राख्ने जिम्मेवारी कार्यलयको भएपनि कार्यलयको लापरबाहीले हामीले दुख भोग्नुपरेको सोमई पासीको भनाइ रहेको छ ।

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP