Trending
राजनीति अपहरणको आरोपमा पाँच जना पक्राउ राजनीति मनमोहन अधिकारी अविचलित कम्युनिष्ट आन्दोलनको पर्याय : ईश्वर पोखरेल राजनीति दलमा आबद्ध शिक्षकलाई कारवाही गर्न शिक्षामन्त्रीले मागिन् निर्वाचन आयोगसँग विवरण राजनीति कर्णालीका मुख्यमन्त्री कँडेलले आज विश्वासको मत लिँदै राजनीति मनमोहन अधिकारीको २५औँ स्मृति दिवस आज समाज बाँकेका किसान चैते धानप्रति आकर्षित समाज ट्र्याक्टरबाट खसेर एकजनाको मृत्यु समाज वनमा लागेको डढेलो गाउँ फैलिँदा १३ घर खरानी अन्तर्राष्ट्रिय पत्नीलाई मुद्दा परेपछि स्पेनका प्रधानमन्त्रीले स्थगन गरे सार्वजनिक जिम्मेवारी राजनीति अहिलेको स्वतन्त्रता र अधिकार कसैको निगाहबाट प्राप्त हैन : पूर्वराष्ट्रपति भण्डारी

आफू अशिक्षित र प्रशासन कार्यालयको लापरबाहीले पासी परिवार बिचल्लीमा ।

निरहु यादव ,पौष ४

आमाबाबुको मृत्युपछि जंगली भन्ने सोमई पासीको ७ परिवार बिचल्लीमा परेका छन् । कृष्णनगर नगरपालिका ८ दयानगर बस्दै गरेका पासीका कुनै सदस्य परिवारले नागरिकता नपाएकोले राज्य बाट पाउने हरेक सेवासुबिधा बाट बन्चित हुनुको साथै बालबालिकाहरु स्कुल पढ्न समेत पाएका छैनन् । साबिक गा बि स थुन्हिया ७ सेमरी बस्ने बुबा भगवती पासी र आमा गैदा पासी को मृत्यु पश्चात् ३ दाजु भाइ तथा एक बहिनी मामा घर दयानगर बस्दै आएका थिए । गरिबीको कारण बिद्यालय नै न गएका त दाजुभाइले अर्काको खेतमा काम गरि जीवन गुजारा गर्नु बाहेक अरु केहि सिक्ने मौका पाएनन् यसरी समय बित्दै ३० बर्ष काटेको र सोमई पासीको पनि छोराछोरी स्कुल जाने उमेरका भए पछि स्कुल भर्न हुन जन्म दर्ताको आवश्यक पर्दा मात्र नागरिकता खोजे पासीले ।२०५९/६० मा दयानगरमा भीषण आग लागि हुँदा आमाबुबाको नागरिकता तथा दाजुभाइको जन्म दर्ताको सकल समेत जलेर नष्ट भएको थियो भने फोटोकपी चाहिँ दिदिको घरमा भेटियो र त्यसको आधारमा भाइहरुको, जन्म दर्ता , आमाबाबुको मृत्यु दर्ताको प्रथम प्रतिलिपी लिइएको , नागरिकता लिने प्रक्रियामा जादा आमाबाबुको नागरिकताको अभिलेख खोज्दा बुवा भगवती पासीको अभिलेख जिल्ला प्रशासन तौलिहवामा नभेटेपछि प्रक्रिया रोकिए पछि सोमई पासीका ४ छोराछोरी बिद्यालय छोडन समेत बाध्य भएका छन । अभिलेख राख्ने जिम्मेवारी कार्यलयको भएपनि कार्यलयको लापरबाहीले हामीले दुख भोग्नुपरेको सोमई पासीको भनाइ रहेको छ ।

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP