Trending
राजनीति मनमोहन अधिकारी अविचलित कम्युनिष्ट आन्दोलनको पर्याय : ईश्वर पोखरेल राजनीति दलमा आबद्ध शिक्षकलाई कारवाही गर्न शिक्षामन्त्रीले मागिन् निर्वाचन आयोगसँग विवरण राजनीति कर्णालीका मुख्यमन्त्री कँडेलले आज विश्वासको मत लिँदै राजनीति मनमोहन अधिकारीको २५औँ स्मृति दिवस आज समाज बाँकेका किसान चैते धानप्रति आकर्षित समाज ट्र्याक्टरबाट खसेर एकजनाको मृत्यु समाज वनमा लागेको डढेलो गाउँ फैलिँदा १३ घर खरानी अन्तर्राष्ट्रिय पत्नीलाई मुद्दा परेपछि स्पेनका प्रधानमन्त्रीले स्थगन गरे सार्वजनिक जिम्मेवारी राजनीति अहिलेको स्वतन्त्रता र अधिकार कसैको निगाहबाट प्राप्त हैन : पूर्वराष्ट्रपति भण्डारी flash कृष्णनगरले दियो प्रहरीलाई ‘फायर एक्स्टिङगुइसर’

विधुत कालोसुचि वाट २० लाख ४१ हजार संकलन

उज्यालो जिल्ला घोषणा
मनिष गुप्ता
कपिलवस्तु
नेपाल विधुत प्राविधिकरण कृष्णनगर वितरण केन्द्रको कालोसुचिमा रहेकाहरु वाट २० लाख ४१ हजार रकम संकलन गर्न सफल भएको छ । यस आर्थिक वर्ष २०७५।७६ मा कालोपाटीमा ४६ लाख ४८ हजार रकम रहेको थियो ।

गत आर्थिक वर्षमा २०७४।७५मा कालोपाटीमा २१ लाख ६५ हजार रकम रहेको थियो जसमा १ लाख २ हजार मात्र रकम संकलन भएको थियो । त्यस्तै यस वर्ष ८ सय ५९ ठाउमा लाइन काटिएको छ । यस वितरण केन्द्र अन्र्तरगत यस वर्ष ३ हजार ३ सय ७२ नया ग्राहक थप भएका छन । अव यस बितरण केन्द्रका ३६ हजार ६ सय ३३ ग्राहक बनेका छन ।
वितरण केन्द्रले यस वर्ष विद्युत विक्रि वाट ६६ करोड ७० लाख १५ हजार रकम संकलन गरेको छ । गत वर्ष भन्दा यस वर्ष विद्युत विक्रि रकममा ३५।३७ प्रतिशतले वृद्धी भएको वितरण केन्द्रका प्रमुख लक्ष्मीकेशर अगंञ्जाले वताए । विद्युत चुवाहट कारवाहीमा भने गत वर्ष भन्दा यस वर्षको सख्या कमि देखिएको छ । वितरण केन्द्र सार्वजनिक गरेको प्रगति विवरणमा ८५ जनालाई मात्र विद्युत चुवाहटमा कारवाही गरिएको छ ,गत वर्ष १ सय २० जनालाई कारवाही गरिएको थियो ।
यस वर्षमा सरकारको उज्यालो अभियान अन्तरगत गरिव तथा विपन्न वर्गका ११ सय ८७ जनालाई निशुल्क विद्युत मिटर वितरण गरिएको छ । त्यस्तै २६ ठाउमा नया ट्रान्सफर्मर २८ ठाउमा ट्रासफर्मर अपग्रेड गरिएको छ । वितरण केन्द्र अन्तरर्गत केहि ठाउमा भएको ट्रान्सफर्मर चोरी हुदाँ थप क्षेती भएको वताइएको छ ।
ट्रान्सफर्मर चोरी
विद्युत् विस्तार भएसँगै कपिलवस्तुमा ट्रान्सफर्मर चोरी बढेको छ । रातको समयमा ट्रान्सफर्मरभित्रको तामाको तार झिक्न गिरोह नै सक्रिय रहेको नेपाल विद्युत् प्राधिकरण, कृष्णनगर वितरण केन्द्रले जानकारी दिएको छ । गत फागुन १५ मा बहादुरगंजमा सिंचाइ आयोजनाको ५० केभिएको, फागुन १७ मा सफरमा सिंचाइ आयोजनाको २५ केभिएको ट्रान्सफर्मर चोरी भएका थियो । यस्तै, चैत २ गते दयानगर स्थित जय अम्बे रोडा उद्योगबाट समेत ४०० केभिए ट्रासर्फमर चार्ने प्रयास गरेको भएपनि असफल भएको वताइएको छ ।
चैत ५ मा सौनहवामा १०० केभिएको ट्रान्सफर्मर चोरीको वताइएको छ । सौनहवामा भएको चोरीकोे एक साता नबित्दै चैत १४ गते विजयनगर गाउँपालिका–५ पिपरीमा १०० केभिएको ट्रान्सफर्मर चोरी भएको कार्यालय प्रमुख अगंन्जाले जानकारी दिए । करिव २५ लाख वढीको ट्रासफर्मर चोरी भएको उनले जनाए । ट्रान्सफर्मरमा जडित विद्युत्का क्वायल काट्ने र तामा झिक्ने गरेको उनले जानकारी दिए । चोरी भएका ठाउँका ट्रान्सफर्मर भुइँमा झारेर तामा झिकेर लगेको अवस्थामा भेटिएका थिए।
दर्गम क्षेत्रमा विद्युतको पहुच
कपिलवतस्तु जिल्लाकै सवैभन्दा दुर्गम क्षेत्रहरुमा विद्युतको पहुच पुर्याएको वितरण केन्द्रको दावी छ । विजयनगर गाउँपालिकाको जैवावैराठ र शिवराज नगरपालिकाको बनकसमा विद्युत पुुगेपछी वितरण केन्द्रको क्षेत्र भित्र उज्यालो जिल्ला घोषणा समेत गरिएको हो ।
४८ वर्ष देखि अन्धकार बनकस गाउँमा विजुली पुगेपछि त्यहाका बासिन्दा हर्षीतभएका छन् । वनकसवासामा विद्युत नहुदा त्यहाका बासिन्दा धेरै समस्या भोग्न वाध्य भएका थिए । विजुलीको प्रदेशन ५का प्रदेश सभा सदस्य अर्जुनकुमार केसीले स्वीच अन गरेर उदघाटन गरेपछी विजुली नहुदा कष्टकर जिवन विताएर अध्ययन गरिरहेका वालवालीका विजुली पुगेपछि सवैभन्दा खुसी भएका छन ।
शिवराज नगरपालीका वडा न १ को १० लाख र नेपाल विद्युत प्राधिकरणको ४० लाखको लागतमा विजुली पुराउन सफल भएको नेपाल विधुत प्राधिकरण कृष्णनगरका प्रमुख लक्ष्मी केशर अगंजाले वताए । वि।स २०२८ सालमा महेन्द्रराज मार्ग विस्तार हुनेवेला वसेको वस्तीमा ४८ वर्ष पछि विजुली पुगेको हो । विजुली नहुदा ७२ घर भएको गांउलेले जेनेटर चलाएर टयुवेल वाट पानी उपभोग गर्दै आएका थिए । अहिले विद्युत पुगेपछी घरघरमा मोटर तथा वोरिङ वाट पानी उपभोग गरिरहेका छन ।

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP