Trending
समाज प्रमुख सामाजिक समस्या बन्दै आत्महत्या समाज मुगु बस दुर्घटना : मृतकका परिवारलाई एक लाख दिइने अन्तर्राष्ट्रिय अमेरिकी ड्रोन आक्रमणमा अलकायदाका वरिष्ठ नेताको मृत्यु समाज आज पनि देशका केही ठाउँमा हल्का पानी पर्ने राजनीति न्यायालयको गरिमाका लागि निकास दिन प्रधानन्यायाधीशलाई पूर्वन्यायाधीशहरुको आग्रह राजनीति एमाले वडा अधिवेशन आज‚ अध्यक्ष ओलीले भर्चुअल माध्यमबाट उद्घाटन गर्ने समाज विराटनगर विमानस्थल आजदेखि सञ्चालनमा आउने समाज प्रतिवेदन लागू गर्न प्रधानन्यायाधीशलाई बारको १५ दिने अल्टिमेटम खेल मैत्रीपूर्ण फुटबलमा नेपाली २३ वर्षमुनिकाे फुटबल टोली इन्डोनेसियासँग २–० ले पराजित flash शिवराजमा नेकपा एसकाे फेरि भ्रमकाे खेती, आफू नेकपा एमालेमै रहेकाे राधेश्याम थारूकाे भनाई

विधुत कालोसुचि वाट २० लाख ४१ हजार संकलन

उज्यालो जिल्ला घोषणा
मनिष गुप्ता
कपिलवस्तु
नेपाल विधुत प्राविधिकरण कृष्णनगर वितरण केन्द्रको कालोसुचिमा रहेकाहरु वाट २० लाख ४१ हजार रकम संकलन गर्न सफल भएको छ । यस आर्थिक वर्ष २०७५।७६ मा कालोपाटीमा ४६ लाख ४८ हजार रकम रहेको थियो ।

गत आर्थिक वर्षमा २०७४।७५मा कालोपाटीमा २१ लाख ६५ हजार रकम रहेको थियो जसमा १ लाख २ हजार मात्र रकम संकलन भएको थियो । त्यस्तै यस वर्ष ८ सय ५९ ठाउमा लाइन काटिएको छ । यस वितरण केन्द्र अन्र्तरगत यस वर्ष ३ हजार ३ सय ७२ नया ग्राहक थप भएका छन । अव यस बितरण केन्द्रका ३६ हजार ६ सय ३३ ग्राहक बनेका छन ।
वितरण केन्द्रले यस वर्ष विद्युत विक्रि वाट ६६ करोड ७० लाख १५ हजार रकम संकलन गरेको छ । गत वर्ष भन्दा यस वर्ष विद्युत विक्रि रकममा ३५।३७ प्रतिशतले वृद्धी भएको वितरण केन्द्रका प्रमुख लक्ष्मीकेशर अगंञ्जाले वताए । विद्युत चुवाहट कारवाहीमा भने गत वर्ष भन्दा यस वर्षको सख्या कमि देखिएको छ । वितरण केन्द्र सार्वजनिक गरेको प्रगति विवरणमा ८५ जनालाई मात्र विद्युत चुवाहटमा कारवाही गरिएको छ ,गत वर्ष १ सय २० जनालाई कारवाही गरिएको थियो ।
यस वर्षमा सरकारको उज्यालो अभियान अन्तरगत गरिव तथा विपन्न वर्गका ११ सय ८७ जनालाई निशुल्क विद्युत मिटर वितरण गरिएको छ । त्यस्तै २६ ठाउमा नया ट्रान्सफर्मर २८ ठाउमा ट्रासफर्मर अपग्रेड गरिएको छ । वितरण केन्द्र अन्तरर्गत केहि ठाउमा भएको ट्रान्सफर्मर चोरी हुदाँ थप क्षेती भएको वताइएको छ ।
ट्रान्सफर्मर चोरी
विद्युत् विस्तार भएसँगै कपिलवस्तुमा ट्रान्सफर्मर चोरी बढेको छ । रातको समयमा ट्रान्सफर्मरभित्रको तामाको तार झिक्न गिरोह नै सक्रिय रहेको नेपाल विद्युत् प्राधिकरण, कृष्णनगर वितरण केन्द्रले जानकारी दिएको छ । गत फागुन १५ मा बहादुरगंजमा सिंचाइ आयोजनाको ५० केभिएको, फागुन १७ मा सफरमा सिंचाइ आयोजनाको २५ केभिएको ट्रान्सफर्मर चोरी भएका थियो । यस्तै, चैत २ गते दयानगर स्थित जय अम्बे रोडा उद्योगबाट समेत ४०० केभिए ट्रासर्फमर चार्ने प्रयास गरेको भएपनि असफल भएको वताइएको छ ।
चैत ५ मा सौनहवामा १०० केभिएको ट्रान्सफर्मर चोरीको वताइएको छ । सौनहवामा भएको चोरीकोे एक साता नबित्दै चैत १४ गते विजयनगर गाउँपालिका–५ पिपरीमा १०० केभिएको ट्रान्सफर्मर चोरी भएको कार्यालय प्रमुख अगंन्जाले जानकारी दिए । करिव २५ लाख वढीको ट्रासफर्मर चोरी भएको उनले जनाए । ट्रान्सफर्मरमा जडित विद्युत्का क्वायल काट्ने र तामा झिक्ने गरेको उनले जानकारी दिए । चोरी भएका ठाउँका ट्रान्सफर्मर भुइँमा झारेर तामा झिकेर लगेको अवस्थामा भेटिएका थिए।
दर्गम क्षेत्रमा विद्युतको पहुच
कपिलवतस्तु जिल्लाकै सवैभन्दा दुर्गम क्षेत्रहरुमा विद्युतको पहुच पुर्याएको वितरण केन्द्रको दावी छ । विजयनगर गाउँपालिकाको जैवावैराठ र शिवराज नगरपालिकाको बनकसमा विद्युत पुुगेपछी वितरण केन्द्रको क्षेत्र भित्र उज्यालो जिल्ला घोषणा समेत गरिएको हो ।
४८ वर्ष देखि अन्धकार बनकस गाउँमा विजुली पुगेपछि त्यहाका बासिन्दा हर्षीतभएका छन् । वनकसवासामा विद्युत नहुदा त्यहाका बासिन्दा धेरै समस्या भोग्न वाध्य भएका थिए । विजुलीको प्रदेशन ५का प्रदेश सभा सदस्य अर्जुनकुमार केसीले स्वीच अन गरेर उदघाटन गरेपछी विजुली नहुदा कष्टकर जिवन विताएर अध्ययन गरिरहेका वालवालीका विजुली पुगेपछि सवैभन्दा खुसी भएका छन ।
शिवराज नगरपालीका वडा न १ को १० लाख र नेपाल विद्युत प्राधिकरणको ४० लाखको लागतमा विजुली पुराउन सफल भएको नेपाल विधुत प्राधिकरण कृष्णनगरका प्रमुख लक्ष्मी केशर अगंजाले वताए । वि।स २०२८ सालमा महेन्द्रराज मार्ग विस्तार हुनेवेला वसेको वस्तीमा ४८ वर्ष पछि विजुली पुगेको हो । विजुली नहुदा ७२ घर भएको गांउलेले जेनेटर चलाएर टयुवेल वाट पानी उपभोग गर्दै आएका थिए । अहिले विद्युत पुगेपछी घरघरमा मोटर तथा वोरिङ वाट पानी उपभोग गरिरहेका छन ।

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP