कपिलवस्तु २ बर्ष देखि घरमै नवाज पढी ईद मनाईदै

कपिलबस्तु , गुलाम अली

बैशाख ३१

बिगत दुई बर्ष देखि मुस्लिम धर्मवलम्बीहरु समुहिक रुपमा ईदगाहाामा नमाज नपाडेर आ आफनो घरमा नामाज बढेका छन् ।
मुस्लिम धर्मवलम्बीहरुको महान पर्व ईद शुक्रबार मनाइँदैछ । यो पर्बलाई इद उल फित्तर भनिन्छ । अरबी पात्रो हिजरी संवतअनुसार दशौ महिनाको पहिलो दिन शुक्रबार देशभरमा मुस्लिमधर्मवालम्बीहरु बिशेष नमाज पाठ गरी ठुलोबडाबाट आर्शीर्वाद लिएरर इद उल फित्र पर्व मनाउने चलन रहेको छ
कोरोना भइरस संक्रमण अन्तकोे कामना गदै कपिलबस्तुमा इस्लाम धर्मवालम्बीहरुले ईद उल फित्र (ईद) नमाज बढने भएका छन् । उनीहरुले सामुहिक रुपमा ईदगाहामा नमाज नपढेर घरमै बसेर नमाज पढने भएका छन्
सामुहिक रुपमा खुसायली साटेर नपाए पनि घरैमै बसेर बिशेष प्रार्थान गर्नै मुस्लिमधर्मबलम्बीहरु अगूवाहरु बताँउछन् ।
चन्द्रमा आकाशमा देखिन्छ तब मात्र रमजान महिनाको कठिन ब्रतको समापन र ईद उल फिलर पर्बको प्रारम्ध हुने गर्दछन यो एयटा उत्साह, जीत र समानतको चाड हो जहाँ परिवार र समुदायका हरेक व्याक्ति धनी , गरीब मुहारमा मुस्कान र सदाचारका शुभेन्छाहरु भरीएका हुन्छन यिनै सदाचारका शुभकामनाहरु एक अर्काैलाई अङ्घालोमा बेदै आदानप्रदान गर्नै मुस्लिम धर्मबलम्बीहरु बताँउछन् । बालबालिका लागि भने यो उत्सब अझै बिशेष हुर्नगर्दछने किनभन उनीहरुलाई आफूभन्दा ठुलाको बिभिन्न खानेकुरा , कपडा खेलौना र मिठाई कोसेली दिर्न गर्दछन् जसलाई इदि भनिन्छ स्थानीय मुस्लिम जाहीद खाँले बताउनु भयो ।
मुस्लिम धर्मवलम्बीहरु चन्द्रमा आकाशमा देखिन्छ तब मात्र रमजान महिनाको कठिन ब्रतको समापन र ईद उल फिलर पर्बको प्रारम्ध हुने गर्दछन ईदमा मुस्लिम धर्मवलम्बीहरु नया कपडा लगाउन चलन रहेको छ । तर कोरोना महामरीले नयाँ कपडा नलाउने स्थानीय बासी रुकैय खातुनले बताए ।

बिगत दुई बर्ष देखि ईदको नमाज हामी सामुहिक रुपमा नमाज नपढन पाएको हामी धेरै दुखी भएको छम सबै मुस्लिमधर्मलम्बीसँग आग्राह गर्न चाहन्छु सबैले सामूहिक रुपमा नमाज नपाडेर आ आफनो घरमा नामाज बढेने ्कोरोना भाइरस संक्रमण अन्तका लागि घरमा बसेर प्रार्थन तौलिहवा मस्जिद धर्म गुरु अली हसनले बताएका छन् ।
बिगत दुई बर्ष देखि हामी सामूहिक रुपमा ईदको नमाज नपढन पाएपछि मुस्लिमधर्महरु धेरु दुखी भएको छम ईदको दिन हामी नयाँलगा लगाउने चलन रहेको छ तर कोराना भाइरस संक्रमणले गर्दा यो बर्ष पनि हामी पुरानो लुगा लगाएर आफनो घरमा ईदको नमाज पढने धर्मगुरु मौलना नुरमोहम्मदले बताए । कोरोना भइरस संक्रमण अन्तका लागि घरमा बसेर प्रार्थन गर्न धर्मगुरु नुरु मोहम्मदले बताउु भयो
मुुस्लिमहरु दोस्रो सबै भन्द बढी बहुल्य क्षेत्र कपिलबस्तुमा यो पर्व धुमधामका साथ मनाउने चलन रहेको छ तर कोरोना संक्रमणले गर्दा उनीहरु निरासा भएका छन् ।

    Tags:

1366 Shares