Trending
समाज निःशुल्क शिक्षा ऐन कार्यान्वयनको खाका छिट्टै आउँछ : शिक्षामन्त्री भट्टराई अन्तर्राष्ट्रिय इजरायली प्रधानमन्त्रीको दबाब बढाउने वाचापछि गाजामा घातक हमला आर्थिक उद्योगी व्यवसायीलाई पनि सरकारी वरीयताक्रममा राख्नुपर्छ : चन्द्र ढकाल राजनीति वरिष्ठ अधिवक्ता बडाल महान्यायाधिवक्तामा नियुक्त अन्तर्राष्ट्रिय अफगानिस्तानमा वर्षा र असिनाले ३५ जनाको मृत्यु, २३० घाइते समाज देशभरका विभिन्न सवारी दुर्घटनामा पाँच जनाको मृत्यु राजनीति ललितपुर महानगरले उठायो लक्ष्यभन्दा बढी राजस्व राजनीति सिमलताल घटना : कार्यदलले काम थाल्यो समाज मोहर्रम पर्व मनाउँदै मुस्लिम समुदाय समाज वायुसेवा निगमले तिर्‍यो ४३ कराेड ९ लाख ऋण

लैंगिक हिंसा अन्त्यका लागि समुदाय र धर्मगुरुहरु वीच अन्र्तकृया

कपिलवस्तु
कपिलवस्तु जिल्लाको कृष्णनगर नगरपािलका वडा नं. १ मडहामा लैंगिक हिंसा अन्त्यका लागि समुदाय र धर्म गुरुहरु वीच अन्र्तकृया कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ । लैंगिक हिंसा अन्त्यमा धार्मिक गुरुहरुको मुख्य भूमिका रहेको स्थानीय वासिन्दाहरुको भनाई रहेका थियो । महिलाले घरको काम, खाना बनाउन, छोरा छोरीलाई स्याहार सुहार मात्र गर्नु हुदैन यो प्रथा पितृसत्तामक सोंचवाट आएको हो । जव सम्म छोरी छोरी वीचको विभेद, रजस्वला भएको वेलमा महिलालाई घरभित्र पस्न नदिनु, पूजा पाठमा जान नदिनु, छोएको खाना पानी नखानु, जातिय विभेद गर्नु जस्ता रुढीवादी परम्परा अन्त्य हुदैन तवसम्म घर, परिवार, समुदाय र समाजको लैंगिक रुपमा विकास हुन दिदैन यस्ता कुरा गीता, रामायण, महाभारत, बेद,पुराणमा नलेखिएको हिन्दु धर्मगुरु राकेश पाठकले बताएका थिए ।
यसै क्रममा मुस्लिम धर्मगुरु मौलाना मशुदले वालविवाह, दहेज, छुवाछुत, छोरीलाई उच्च शिक्षावाट बञ्चित गरिनु, घरवाट वाहिर जान नदिनु कुनै पनि धार्मिक ग्रन्थ वा किताव गीता, कुरानमा लेखिएको छैन् । यो हाम्रो समाजवाट स्थापित भएको मुल्य मान्यता हो यसको अन्त्यका लागि हामीले आजैदेखि आफैवाट सुरु गरिनु पर्दछ वहाले भन्नु भयो ।
कार्यक्रमको म्ँक्ष्म् को आर्थिक सहयोग, ख्क्इ नेपाल तथा ईन्टरनेशनल एलर्ट को प्राविधिक सहयोग र मधेश मानव अधिकार गृहल(माहुरी होम) संयुक्त साझेदारीमा संचालित सहज परियोजना अन्र्तगत कार्यक्रम संचालन गरिएको थियो । कार्यक्रमको संचालन तथा उद्देश्य माहुरी होमको कार्यक्रम अधिकृत रिखिराम निगम, माहुरीहोम संस्थाको वारेमा संस्थाका महासचिव माया ज्ञवालीले जानकारी गराउनु भएको थियो ।

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP