Trending
समाज जाजरकोट भूकम्प पीडितले अझै पाएनन् चीन सरकारले घोषणा गरेको सहयोग समाज दुर्घटना न्यूनीकरण गर्न व्यक्ति स्वयम सचेत हुनुपर्छ : मुख्यमन्त्री कार्की अन्तर्राष्ट्रिय अधिकारकर्मीको तत्काल रिहाइ गर्न चीनसँग अमेरिकाको माग समाज बाँकेमा हावाहुरीले कम्पाउन्ड वाल भत्काउँदा च्यापिएर एक महिलाको मृत्यु समाज खोलाले बगाएर एकजनाको मृत्यु राजनीति जीबी राईको लोकेसन पत्ता लागिसक्यो छिट्टै ल्याउँछौं : गृहमन्त्री लामिछाने राजनीति राजनीतिक परिवर्तनमा महिलाहरुको ठूलो योगदान छ : सभापति देउवा समाज कपिलवस्तु अस्पतालमा स्वीकृति बिना काटियाे ९ थान रुख, गल्ति मेसु वा अरु कसैकाे ? flash भन्सार एजेन्ट, सुरक्षाकर्मी र सराेकारवालासँग अन्तरक्रिया आर्थिक ग्लोबल आइएमई बैंकको नयाँ एटीएम त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल परिसरमा

कपिलवस्तुमा मेयर भन्दा ठेकेदार पावरफुल

कपिलवस्तु १६ माघ  ।

विगत २ महिना यता जिल्लाका विभिन्न स्थानीय तहले नदीजन्य पर्दाथ निकासी ठेक्का लगाएपनि त्यसको नियमन गर्न नसक्दा बेथिती बढ्ेको छ । कर्मचारी अभाव, सुरक्षाकर्मी संगको समन्वय तथा विभिन्न कारण देखाएर ठेक्का लगाउने जिम्मेवार निकायले नै नदीजन्य पर्दाथ अनुगमन नगरेपछि ठेकेदारलाई दशै आएको छ । कम परिमाणमा पनि लाखौ रुपैया ठेक्का हानेका ठेकेदार दिनमा वैद्यानिक र रातम अवैधानिक काम गर्ने गरेको विगतका घटनाहरुले देखाएको छ । १५ दिन अघि मात्र सगरहवा नाकाबाट शशस्त्र प्रहरीले अवैध रुपमा नदीजन्य पर्दाथ निकाल्दै गरेका ३५ वटा ट्याक्टर पक्राउ गरेको थियो । घटना अनुसन्धानबाट उक्त ट्याक्टर ठेकेदारले खटाएर राती नदीमा गएको र रोयल्टी रसिद विना नै संकलन गर्ने गरेको पत्ता लागेको थियो । एक साता अघि मात्रै अकबरपुर नाकामा अवैध रुपमा नदीमा प्रवेश गरेको एक्साभेटर मेशिन शशस्त्र प्रहरीले पक्राउ गर्यो । उक्त एक्साभेटर पनि ठेकेदारकै निर्देशनमा खोलामा हालिएको थियो ।

सोमबार राती मात्रै तिलौरीघाट नाकाबाट वडा प्रहरी कार्यालय तौलिहवाले बालुवा चोरीमा संलग्न ७ टयाक्टरलाई नियन्त्रणमा लिई आवश्यक कारवाहीका लागी जिल्ला समन्वय समिती कपिलवस्तुमा बुझाएको छ । अरु समय रातीमा समेत रसिद दिने भएकाले आफूहरुले रातीका बेलामा बालुवा बोकेको टयाक्टर चालकले बताए । चालक म ५ बजेर ३० मिनेट पछि खोलामा पसेको थिए । ठेकेदारका प्रतिनिधिहरु ढिला हुदा पनि रसिद कटने गरेकोले खोलामा पसेर बलुवा लोड गरि निस्कदा ट्याक्टर फसेर ढिला भएको बताए । अरु समयमा रसिद कट्ने आज गएको समेत स्विकार गरे । अर्का चालक कहिले कहि राती भए पनि काम गरिन्छ । बलुवा लोड गरिन्छ ।

तिलौराका स्थानीयको अनुसार राति १० बजे सम्म बालुवा निकासी भएको बताएका छन । उनीहरुले विहाना ४ बजे देखि १० बजे राति सम्म बलुवा निकाल्ने काम भएको बताए । स्थानियको अनुसार गाई भैसीं चराउने ठाँउमा डम्पिङ्ग गरेर गाई बस्तुलाई कहाँ लैजाने समेत समस्य भएको बताएका छन । हामी भन्दा कपिलवस्तु नगरपालिका समेत नसुनेको गुनासो गरेका छन । त्यस्तै वडा अध्यक्ष समेत वस्ता गर्दैन्न । हामी हैरान छौ । के गर्ने भनेर गाउँवासीको समस्या रहेको छ । कपिलवस्तु नगरपालिकाले प्रदेश ५ सरकारको कार्यबिधी बिपरित आफनै कार्यबिधी बनाएर लगाएको ठेक्काको अनुगमन नहुदाँ नदीजन्य पदार्थको दोहन बढदै गएको छ । कपिलवस्तु नगरपालिकाले प्रदेश कार्यबिधी मिचेर लगाएको ठेक्कामा दोहन बढेको समाचार पटक पटक प्रशारण हुदै आए पनि नगरपालिकाले अनुगमन र कारवाहीमा चासो दिएको छैन ।

कपिलवस्तु नगरपालिकाले सुर्योदय र सुर्यास्त पस्चात बिना बिल नदीजन्य पदार्थ निकाल्न नपाउने सर्तमा ठेक्का लगाएको वडा नम्बर ६ स्थित तिलौरीनाकामा सम्झौता बिपरित रातीको समयमा बालुवा बोक्दै गरेका सवारी साधनलाई प्रहरीले नियन्त्रणमा लिएको हो । प्रहरीले नियन्त्रणमा लिएकामा लु ३ त २४५१, ३५४४, २५८३, ७८४९, ६०२८, ८५२७ र ४८८३ नम्बरका टयाक्टरहरु छन । तोकिएको ठेक्का सम्झौता बिपरित रातीका समयमा खोलामा बालुवा निकाल्दै गरेको अवस्थामा स्थानिय प्रशासनले ७ वटा टयाक्टर नियन्त्रणमा लिई आवश्यक कारवाहीका लागी जिल्ला समन्वय समितीमा बुझाएको प्रमुख जिल्ला अधिकारी दिर्घ नारायण पौडेलले जानकारी दिनुभयो । कपिलवस्तु नगरपालिकाले प्रदेश ५ सरकारको नदीजन्य पदार्थ व्यवस्थापन कार्यबिधी २०७५ बिपरित आफनै कार्यबिधी बनाई आफनै नेतृत्वमा अनुगमन समिती बनाएर पनि अनुगमन नगर्दा समस्या आएको जिल्ला समन्वय समिती कपिलवस्तुका प्रमुख नारायण प्रसाद खनालले जानकारी दिनुभयो ।

जिल्लाको कपिलवस्तु नगरपालिका मात्र नभई बुद्धभूमी, बाणगंगा, शिवराज, विजयनगर, कृष्णनगर लगायतका स्थानीय तहमा पनि नदीजन्य पर्दाथको दोहन बढेको छ । तोकिएको भन्दा बढि रकम असुल्ने, तोकिएको क्षेत्राधिकार बाहिर गएर बन क्षेत्रमा अवैध उत्खनन् गर्ने, मापदण्ड विपरित डम्पीङ् गर्ने, नक्कली बिल बनाई राजस्व तथा परिमाणमा ठगि गर्ने लगायतका गतिविधिहरु भइरहेको छ । जिल्ला स्तरीय अनुगमन समितिले ठेक्का लगाउने निकाय प्रमुख जिम्मेवार बन्नुपर्ने भन्दै पन्छने र स्थानीय तहहरुले जनशक्ति तथा सुरक्षाकर्मीले समन्वय नगरेको कारण देखाउदै तर्कने गरेका छन् ।

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP