Trending
flash कृष्णनगरले दियो प्रहरीलाई ‘फायर एक्स्टिङगुइसर’ राजनीति महिला लगानीकर्तालाई ऊर्जा क्षेत्रमा प्रोत्साहन गर्नुपर्छ : मन्त्री चौधरी राजनीति नेपाल-कतारबीच उच्च शिक्षा र वैज्ञानिक अनुसन्धानको क्षेत्रमा सहयोगको समझदारी समाज निजी स्कुलको शुल्क निर्धारण गर्न समिति, १५ दिनमा प्रतिवेदन बुझाउने अन्तर्राष्ट्रिय अमेरिकामा टिकटकमाथि प्रतिबन्ध लगाउने विधेयक कांग्रेसद्वारा पारित समाज बेरोजगार र अस्थायी कर्मचारीलाई शिक्षक सेवा, लोक सेवा र बैंकका निःशुल्क कक्षा चलाउँदै बिहादी राजनीति नेपाल र कतारबीच आठ क्षेत्रमा सहकार्यको समझदारी समाज जंगलमा लागेको डढेलो बस्तीमा फैलिँदा पाँच घर नष्ट राजनीति स्वास्थ्य क्षेत्रका चुनौती सामना गर्न सक्नुपर्छ : प्रधानमन्त्री समाज काभ्रेमा सुमो दुर्घटना, चालकसहित १० जना घाइते

बुटवलमा इन्जिनियरिङ्ग प्रयोगशालाको स्थापना

बुटवल
प्रदेश नं. ५ को अस्थायी राजधानी बुटवलमा पहिलो पटक निजीस्तरबाट सर्वसुविधा सम्पन्न एवं सर्वसुलभ इन्जिनियरिङ्ग प्रयोगशालाको स्थापना भएको छ । बुटवल क्षेत्रका केही युवा इन्जिनियरहरु द्धारा जियो टेस्टिङ्ग एण्ड कन्स्ट्रक्सन प्रा.लि. (जिटिसि) नामक प्रयोगशाला बुटवलको वेसक्याम्पमा स्थापित भएर संचालनमा आएको छ । हालै उक्त प्रयोगशालाको प्रदेश नं. ५ का भौतिक पूर्वाधार विकास मन्त्रि माननिय बैजनाथ चौधरीले एक भब्य समारोहका विच शुभारम्भ गर्नु भयो । गुणस्तरिय निर्माणमा यस प्रयोगशालाले महत्वपूर्ण योगदान प्रदान गरोस भन्ने शुभेच्छा ब्यक्त गर्नुभयो । त्यसै गरि बुटवल उपमहानगरपालिका उपप्रमुख गोमादेवि आर्चायले पनि अति राम्रो काम शुरु भएकोमा शुभकामना ब्यक्त गर्नु भयो । नेपाल निर्माण ब्यवसायी महासंघका प्रदेश नं. ५ बाट प्रतिनिधित्व गर्ने केन्द्रियउपाध्यक्ष टोप बहादुर रायमाझीले गुणस्तरीय निर्माणको लागि अति आवश्यक चिज स्थापन भएकोमा खुसी ब्यक्त गर्नु भयो । नेपाल इन्जिनियर्स एसोसियसन ५ नं. प्रदेश का अध्यक्ष ईन्जिनियर कुसुमराज ज्ञवालीले प्रयोगशालाको सफलताको कामना गर्दै शुभकामना ब्यक्त गर्नु भयो । यस क्षेत्रका करिब ३५० जना इन्जिनियर र निर्माण ब्यवसायीहरुको उपस्थिति रहेको उक्त कार्यक्रममा सबै जनाले प्रयोगशालाको सफलताको कामना गरेका थिए ।

“गुणस्तरीय निर्माणको लागि एउटा प्रयास भन्ने नारा दिएर स्थापना गरिएको प्रयोगशालाका निर्देशक ईन्जिनियर महेश आर्चायले बताउनु भयो । देश प्रादेशिक संरचनामा गएको तथा विकास निर्माणका कामहरु तीव्र रुपमा बढेकोले मुख्यतया ५ नं. प्रदेशलाई लक्षित गरि यो प्रयोगशाला खोलिएको उहाँले बताउनु भयो । यस जियो टेस्टिङ्ग एण्ड कन्स्ट्रक्सनमा अन्य के के सुविधा छ त भन्ने प्रश्न गर्दा कम्पनिका डाईरेक्टर इन्जिनियर सुनिल लम्साल भन्नुहुन्छ हामी कहाँ ड्रिलिङ कार्य सहित माटोको सम्पूर्ण परिक्षण, छड÷डण्डी परिक्षण, ढुङ्गा गिट्टि बालुवा परिक्षण, इट्टा ब्लक र कंक्रिटको परिक्षण, कंक्रिट मिक्स डिजाईन, सडक निर्माणमा फिल्ड डेन्सीटी, असफाल्ट कंक्रिटको मार्सल स्टाविलिटि परिक्षण,तार जाली र टेन्डन परिक्षणको साथै सम्पूर्ण निर्माण सामाग्रीको परिक्षण अत्याधुनिक उपकरण बाट अनुभवी टेक्निसीयनद्धारा गरिन्छ ।

ईन्जिनियर लम्सालका अनुसार कम्पनिले नेपाल गुणस्तर तथा नापतौल विभागबाट क्यालिब्रेसन गरि सम्पूर्ण उपकरणको प्रमाणपत्र प्राप्त गरीसकेको छ । अर्का निर्देशक ईन्जिनियर असिम भट्टराईले ठूला पूल निर्माणको प्रिस्टेसीङ्ग कार्य पनि यस कम्पनिले गर्ने कुरा बताउनु भयो । यसका अलावा निर्माण उद्योगमा सहज होस भनि इन्जिनियरिङ्ग सर्भे, ल्याव परिक्षण र सेफ्टीका (सुरक्षा उपकरणका) सम्पूर्ण सामानहरुको पनि सप्लाईको सेवा उपलब्ध रहेको कुरा ईन्जिनियर भट्टराईले बताउनु भयो । त्यसै गरी ठूला परियोजनाको डि.पि.आर तयार गर्ने गरी दक्ष र विज्ञ डिजाइनर र आर्किटेक्ट समेतको टिम समेत स्थापना भएकोले अब ठूला परियोजनाहरु भवन, पूल, सडक, सिंचाइ,जलविद्युत आयोजना, खानेपानी तथा ढल निकास सम्बन्धि ठूलासाना परियोजनाहरुको डिजाईन÷ डिपिआरको लागी काठमाडौं धाईरहन नपर्ने कुरा ईन्जिनियर लम्सालले बताउनु भयो ।

आफ्नै क्षेत्रमा सम्पूर्ण सूविधा सहितको एउटा कम्पनी खुल्नु यस क्षेत्रको निर्माण ब्यवसाय र ईन्जिनियरिङ्ग पेशा दुवैको लागी राम्रो रहेको सडक डिभिजन बुटवलका प्रमुख मेघराज मरासिनीले बताउनु भयो । काठमाडौंलाई आधार बनाएर डिजाईन डि.पी.आर बनाईरहेका दक्ष अनुभवी ईन्जिनियरहरुले बुटवल सेरोफेरोको बढ्दो संरचनानिर्माण लाई ख्याल गरि बुटवल आउनु र यही केही गर्न खोज्नु पक्कै पनि राम्रो हा भनी प्रदेश नं. ५भौतिकपूर्वाधार विकास मन्त्रालयका ईन्जिनियर सूर्यदेव गुप्तले बताउनुभयो ।नेपाल इन्जिनियर्स एसोसियसन ५ नं. प्रदेश का सदस्य इन्जिनियर महेश्वर लम्सालले भन्नुहुन्छ देश तिव्र निर्माणको चरणमा रहेको र गुणस्तर कायम गर्न ठूलो चुनौति भईरहेको अवस्थामा यस प्रकारको प्रयोगशालाले निर्माण उद्योगमा ठूलो टेवा पुग्नेछ । हाल ठूला संरचनानिर्माण गर्दा आवश्यक पर्ने परिक्षणहरु गर्न काठमाडौं धाउनु पर्ने हुदा थप झन्झट र सास्ती भएकोमा अब आफ्नै शहर बुटवलमा सबै सुविधा प्राप्त हुदाँ आफूहरु खुशी भएको कुरा निर्माण ब्यवसायी मनोज खनालले बताउनु भयो ।

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP