Trending
राजनीति नेपालमा बसेर अध्ययन गर्न चाहने विदेशीलाई विद्यार्थी भिसा दिनुपर्छ : सचिव काफ्ले समाज शान्ति प्रक्रियामा दमननाथ र पद्मरत्नको योगदान बिर्सन सकिँदैन : परराष्ट्रमन्त्री श्रेष्ठ राजनीति बलिया दललाई पाखा लगाए नेपालको राजनीति सही बाटोमा जान्न : महासचिव पोखरेल राजनीति हामीले बुर्जुवाहरूसँग कम्परमाइज गरेका छौं : प्रचण्ड अन्तर्राष्ट्रिय इटालीको डुङ्गा दुर्घटनामा मृत्यु हुनेको सङ्ख्या ३४ पुग्यो राजनीति समाजवाद उन्मुख अर्थतन्त्र निर्माण हुनेगरी बजेट ल्याएका छौँ : अर्थमन्त्री राजनीति तानसेन नगरले ल्यायो पौने दुई अर्बको बजेट अन्तर्राष्ट्रिय भारतद्वारा ओमानसँग स्वतन्त्र व्यापार सम्झौतामा हस्ताक्षर गर्ने तयारी समाज डेंगी नियन्त्रण गर्न पानी पोख्‍ने अभियान राजनीति एमालेको एक मात्र लक्ष्य मिसन ०८४ हो : मन्त्री चौधरी

ऋण नलिइ धनी बन्न सकिँदैन

बैंक एउटा वित्तीय संस्था हो । वित्तीय संस्थाले आम्दानीभन्दा खर्च धेरै गर्नेहरुलाई बचत गर्न आह्वान गर्छ । आम्दानीको मात्रा बढी भएकाहरुलाई ऋणी बन्न आह्वान गर्छ । वास्तवमा वित्तीय संस्थाले समाजमा रहेका बचतकर्ता र लगानीकर्तालाई जोड्ने काम गर्छ । 

समाजमा आम्दानीभन्दा खर्च बढी गर्ने धेरै हुनुहुन्छ । कतिपयले आफूलाई आवश्यकता भएको समयमा निकाल्न सक्ने गरी पैसाको बचत गर्नुहुन्छ । साथै पैसाको सुरक्षा र प्रतिफल पनि चाहनुहुन्छ । उहाँहरुको अपेक्षा बैंकले मात्रै पूरा गर्छ । 

बैंकले वित्तीय मध्यस्तकर्ताको भूमिका निर्वाह गर्छ । वित्तीय संस्थाले राम्रोसँग मध्यस्तकर्ताको भूमिका निभाए समाजमा पुँजी सिर्जना सहज बनिदिन्छ ।

आजभन्दा २० वर्ष पहिला र अहिले नेपालीको जीवनशैली नियालौँ । आकाश जमिनको अन्तर छ । यसमा बैंक तथा वित्तीय संस्थाको ठूलो भूमिका रहेको छ । 
जीवनस्तरको आधारमा बैंकले नेपालीलाई धनी बनायो वा गरिब आफैँ तुलना गर्नुहोस् । तर बैंक तथा वित्तीय संंस्थाले अझ धेरै गर्न बाँकी छ ।

नेपाल एउटा गरिब देश हो । हाम्रो प्रतिव्यक्ति आय एक हजारमात्रै छ । नेपालमा मात्रै हाेइन, बैंक तथा वित्तीय संस्थाको स्थापनापछि छिमेकी देशका नागरिकको पनि जीवनस्तर उकासिएको छ । यसमा बैंक तथा वित्तीय संस्थाको ठूलो हात छ । बैंक, अर्थतन्त्र  र जीवनका सबै पक्षहरुबीच अन्योन्याश्रित सम्बन्ध रहेको छ ।

बैंक तथा वित्तीय संस्थाले उद्यमीहरुलाई ऋण प्रवाह गर्छ । उद्यम सञ्चालनमा आएसँगै रोजगारीको सिर्जना हुन्छ । हरेक व्यक्तिले कर तिर्नुहुन्छ । यसको प्रभाव नेपालको कुनाकुनामा पुग्न सक्छ । कतिपय अवस्थामा कर्जा लिएका उद्यमी डुब्नु हुन्छ । बैंकको उद्देश्य उद्यमी डुबाउनु हैन, मात्रै बैंकको ऋण र साँवा आम्दानीबाट तिर्नुहोस् भन्ने अपेक्षा हो ।

कर्जा प्रवाह गर्ने क्रममा बैंकको छुट्टै मानक हुन्छ । कुनै पनि ऋणीको बलियो प्रस्तावबिना उद्यमको योजना लिएर आए धितोमात्रैको आधारमा मात्रै कर्जा प्रवाह गर्नु हुँदैन । यो बैंकको दायित्व पनि हो । उहाँहरुको सम्पत्ति लिलाम गरेर बैंकको ऋण तिर्ने हैन । उहाँहरुको आम्दानीबाट तिर्ने हो । 

ऋणमा डुब्नबाट बच्नको लागि उद्यम गर्नु पहिले प्रपोजल बनाउनु पर्‍याे । बजारको माग, प्रतिस्पर्धी, सामान बेचिसकेपछि कति दिनसम्म उधारो रहन सक्छ बुझ्नु पर्‍यो । प्रतिस्पर्धा देशभित्र मात्रै हो कि बाहिर पनि छ भनेर थाहा पाउनु पर्‍याे । सरकारको नीति नियम कस्तो छ, यी सबै पक्षको जानकारीपछि मात्रै उद्यमको योजना बनाउनु पर्छ । 

व्यापार र उद्यमको जानकारी भएका विज्ञसँगको छलफलमा ढाँचा तयार पार्नुपर्छ । अनुभवी व्यक्तिको साथमा मात्रै उद्यम सुरु गर्नुपर्छ । कुनै व्यवसाय अध्ययनबिना सुरु गर्नु हुँदैन । हतारमा निर्णय गरी फुर्सदमा पछुताउने काम गर्नुहुन्न । बरु केही समय ढिला होस् । सर्वपक्षको अध्ययन गरेपछि मात्रै व्यवसाय सुरु गर्नुपर्छ । 

एउटा व्यवसाय गर्दै गरेको व्यक्तिलाई अर्काे व्यवसाय थाल्न बैंकले चाँडो ऋण उपलब्ध गराउँछ । उहाँको अनुभवको आधारमा ऋण दिने गर्छ । विशेषतः लामो समय जागिर खाएर व्यवसाय गर्नेहरु सफल भएको देखिन्छ । व्यापारको पाटा सबै अध्ययन गरेर मात्रै व्यवसाय सुरु गर्नुपर्छ । 

अहिले बैंकमा झन्डै तीन करोड नेपालीको खाता छ । यसमध्ये जम्मा १४ लाख खातावालाले मात्र ऋण लिनुभएको छ । सबै मानिस उद्यमी बन्न सक्दैनन्  । अर्काको कमाएको देखेर उद्यम सुरु गर्न थाल्यौं भने हामी बिग्रन सक्छौं । 

आम्दानीभन्दा खर्च धेरै भयो भने वित्तीय संकट निम्तन सक्छ । ऋण नलेऊ भनेको हैन । तर ऋण लिएर घिउ खान हुन्न । ऋण लिएर उपयुक्त ठाउँमा लगाउनुपर्छ । ऋणको सदुपयोग गर्नुहोस् ।  वास्तवमा ऋण नलिने मान्छे धनी बन्नै सक्दैन । 

व्यापारी र उद्यमीहरु सबै ऋण लिनुहुन्छ । ऋण लिने व्यवसायीहरु आफ्नो व्यवसायमा अब्बल हुनुहुन्छ । धनी हुनुहुन्छ । थोरै ऋण लिनेहरु सानो व्यापारी बन्नुभएको छ । धेरै ऋण लिनेहरु ठूलो व्यापारी बन्नुभएको छ । ऋण लिन्न तर ठूलो व्यापारी बन्छु भन्नुहुन्छ भने त्यो विरोधाभास बन्न पुग्छ । 

बैंकले दुई खाले ऋण उपलब्ध गराउँछ । व्यक्तिगत र व्यावसायिक कर्जा । गाडी कर्जा, घर कर्जा, शैक्षिक कर्जा जस्ता व्यक्तिगत कर्जाको लागि ऋणीको आम्दानीबाट खर्च कटाएर किस्ता तिर्न सक्ने/नसक्ने हेर्छाैँ । व्यावसायिक कर्जामा व्यवसायको आम्दानीबाट ऋण तिर्न सक्नुहुन्छ या हुन्न भनेर बैंकले अध्ययन गर्छ । बैंकले कसैलाई डुबाउँदैन । 

राष्ट्र बैंकले पछिला समय दिएको निर्देशनअनुसार मानौं तपाईँको मासिक आम्दानी एक लाख रहेको छ । तपाईँले कर तिर्नुपर्ला ? ५० हजार बराबर आम्दानी भएकोले मात्रै कर्जा लिन पाउने व्यवस्था रहेको छ । 

तर कतिपय मानिसको बढी ऋण लिन सक्ने क्षमता हुने गर्छ । आम्दानी १० लाख रहेको छ । उहाँसँग ३० प्रतिशत कर तिरेर ७ लाख रहेको छ भने ६० प्रतिशत कर्जा उपलब्ध गराउन सकिने भयो । किन ५० प्रतिशत नै कर्जा भन्ने कुरा छलफल र विवादको विषय बनेको छ । यो विषयमा राष्ट्र बैंकसँग छलफल गर्नेछौँ । 

यो नीति कार्यान्वयनमा आए ५० प्रतिशतभन्दा बढी ऋण लिने ऋणीको सङ्ख्या केही हदसम्म घट्न सक्छ । व्यक्तिगत कृषिको कारोबारमा कर तिर्नु पर्दैन । कृषि आम्दानीको निश्चितता कसरी व्यवस्थापन गर्नेे विषयमा राष्ट्र बैंकसँग सल्लाह गर्नुपर्नेछ । 

सानिमा बैंक लगायतका विभिन्न वित्तीय संस्थाले विभिन्न शीर्षकमा कर्जा उपलब्ध गराइरहेका छन् । कर्जा लिन इच्छुकले आफूले चाहेको वित्तीय संस्थामा गइ कर्जाबारे सम्पूर्ण कुरा बुझ्न सक्छन् । आफ्नो आवश्यकताअनुसार विभिन्न याेजना उपलब्ध रहेका हुन्छन् । 

सानिमा बैंकबाट सबै किसिमका कृषि कर्जा प्रवाह हुँदै आएको छ । कर्जा लिँदा बाटो नपुगेका जमिनको लागि समेत कर्जा प्रवाह गर्दै आएको छ । बैंकको शाखामा सम्पर्क राख्नुहोला । कतिपय स्थानमा कृषि कर्जाबारे जानकारी गराउने गर्नुहुन्छ । 

समग्रमा सबै किसिमका कर्जा बैंकबाट उपलब्ध हुनेछ । शैक्षिक, सामाजिक कार्य, अटो, अस्पताल, होटल निर्माण हलोदेखि हाइड्रोसम्मका सम्पूर्ण पक्षमा कर्जा उपलब्ध हुनेछ । गैरकानुनी क्षेत्रबाहेक सबै खाले क्षेत्रका लागि ऋण उपलब्ध हुनेछ । कानुनीरुपमा गर्न पाउने सबैखाले व्यवसायको लागि कर्जा उपलब्ध हुनेछ । 

राज्यले कृषि क्षेत्रको कर्जामा पाँच प्रतिशत सुविधा दिएको छ । एउटै कर्जाको ब्याजदर कर्जाको जोखिम अनुकूल निर्धारण हुने गर्छ । नत्र छोटो कर्जामा थोरै र लामो कर्जामा धेरै ब्याजदर लिइन्छ । भन्नुपर्दा, ऋणीको जोखिमको आधारमा ब्याजदर निर्धारण हुन्छ । 

यदि ऋणीसँगको सम्झौताबिना ब्याजदर लिइएको छ भने ऋणीले राष्ट्र बैंकको गुनासो सुनुवाइ इकाइमा गुनासो गर्न सक्छन् । राष्ट्र बैंकले तुरुन्त फिर्ता गर्न निर्देशन दिने गर्छ  । 

सामान्यतया बैंकहरुले प्रत्येक तीन/तीन महिनामा निरीक्षण गर्ने गर्छ । एक शीर्षकमा लिएको ऋण अन्यन्त्र खर्च भएको खण्डमा ऋणीलाई बैंकले कारबाही गर्छ । तपाईँलाई कर्जा दुरुपयोग गर्नेको सूचीमा राखिन्छ । जुन शीर्षकमा कर्जा चाहिएको हो, त्यही प्रयोजनको लागि ऋण लिनुपर्छ । कृषि कर्जा लिने र घर निर्माण गर्ने हो भने त्याे ऋणीलाई कारबाही हुन्छ । 

म एक वर्ष अगाडि बंगलादेशमा आयोजित दक्षिण एसियाको बैंकर्स सम्मेलनमा पुगेको थिएँ । दक्षिण एसियामा सबैभन्दा उत्कृष्ट बैंक नेपालको भएको थाहा पाएँ । थुप्रै आधारमा बैंक सुरक्षित छ या छैन भनेर हेर्ने गरिन्छ । पुँजी कोषको व्यवस्थापनको आधारलाई मुख्य मानिन्छ । अहिले नेपालका बैंकहरुको पुँजी कोष १४ दशमलव १९ प्रतिशतको हाराहारीमा रहेको छ । यसको मतलब तपाईँको बैंकमा रहेको पैसा एकदम सुरक्षित छ । 

बेलाबेला भैरहेको ‘एटीएम फ्रड’ बाट डराउनु पर्दैन । नेपालका वाणिज्य बैंकको पुँजी कोष न्यूनतम पनि ११ अर्ब रहेको छ । बढी हुनेको ३० अर्ब जति पुँजी कोष रहेको छ । एक करोड जाँदैमा निक्षेपकर्ताको पैसा जाँदैन । यस्ता सामान्य गल्तीबाट डराउनु पर्दैन ।

कतिपय समयमा बैंकहरुले धेरै नाफा लिएको भन्ने समाचार आउँछ । तर बैंकहरुले लुटेका छैनन् । गाउँगाउँमा पुगेका छौं । ७ सय ५३ वटै पालिकामा बैंक स्थापना गने अभियानमा सरिक छौँ । 

सबै नेपालीको खाता खोलौँ भन्ने अभियानमा छौँ । सात वर्ष अगाडिसम्म १ करोड ४ लाख नेपालीको खाता रहेकोमो अहिले २ कराेड ९४ लाख पुगेको छ ।ऋणी सात लाख मात्रै रहेकोमा अहिले १४ लाख पुगेको छ । २ हजार ४ सय ६३ शाखा रहेकोमा अहिले ५ हजार ४ सय २६ शाखा सञ्चालनमा रहेको छ । राष्ट्र बैंकको तथ्याङ्कअनुसार मोबाइल बैंकिङ गर्नेको संख्या ९१ लाख पुगेको छ । 

नेपालको बैंक वास्तवमा नै उत्कृष्ट रहेको छ । बैंकिङ प्रणाली उत्कृष्ट छ । बैंकको सकारात्मक आलोचना नगरिदिनोस्, हामी यसलाई सुधार गर्छौं । बैंक व्यवसायिक हुनुपर्छ । हामी सबै मिलेर देश बनाउन सबैले आफ्नो आफ्नो क्षेत्रबाट प्रयास गरौँ । 

प्रतिक्रिया

रोचक

सबै
थारु भाषाको “दिल जिगर तुहि धडकन” अडियो म्युजिक सार्वजनिक ।।
माघ १४, २०७६

राम अवतार चौधरी कपिलवस्तु, १४ माघ । गायक उत्तम चौधरी र अन्नु चौधरीको सुमधुर सांगीतिक स्वरमा सजिएको “दिल जिगर तुहि…

Recent Posts

TOP